Alzheimer hastalığı ABD’de yaklaşık 4 milyon kişide bulunmaktadır. Son araştırmalar yaşam boyunca sürdürülen fiziksel aktivitenin Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabileceğini göstermekle birlikte, egzersizin Alzheimer hastaları üzerindeki etkileri üzerine fazla çalışma yapılmamıştır.

Yine de fiziksel olarak aktif kalmak, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme kapasitenizi sürdürmek ve genel yaşam kalitenizi iyileştirmek için başvuracağınız en iyi yollardan biri olma özelliğini koruyor. İşin püf noktası size en uygun egzersiz türünü belirlemek ve bireysel ihtiyaçlarınıza ve sorunlarınıza cevap veren bir egzersiz programi uygulamak.

Başlarken

• Düzenli egzersizin tedavi planınıza dahil edilmesi konusunu doktorunuzla konuşun.

• Doktorunuzun tavsiye ettiği bütün ilaçlan alın.

• Uygulayacağınız egzersiz programının amacı, hareket kabiliyetini, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme kapasitenizi ve genel zindelik düzeyinizi arttırmak olmalıdır.

• Yürüyüş ve hafif jimnastik hareketleri gibi zevk aldığınız ve düzenli olarak yapacağınız aktiviteleri seçin. Grup egzersizleri, yapacağınız egzersizlere sosyal bir nitelik de kazandırabilir.

»  [Vegan ve Glutensiz] Keçiboynuzu Cipsi Nedir?

• Egzersizi günlük ve haftalık düzeninizin olağan bir parçası haline getirin. Orneğin her yemekten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş yapın veya haftada iki kez size uygun bir grup egzersizine katılın.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Düzenli olarak egzersiz yapmayı veya planlı grup egzersizlerine katılmayı size hatırlatmaları için çevrenizdekilerden yardım isteyin. Egzersizlerin doğru yapılış şeklini unuttuysanız tekrar nasıl yapılacağının anlatılmasını veya gösterilmesini istemekten çekinmeyin.

• Kemik erimeniz (osteoporoz) varsa, bu durum sizi kemik kırıklarına daha eğilimli hale getirebilir. Eklemlerinize aşırı yük bindiren veya düşme riskinizi arttıran egzersizlerden kaçının. Her egzersize sabit ve dengeli bir pozisyonda başlayın ve devam etmeden önce vücudunuzun verdiği tepkileri izleyin.

Uyguladığınız egzersiz programı, bir yandan egzersizden azami fayda sağlarken diğer yandan sağlığınızı veya fiziksel durumunuzu kötüleştirecek riskleri en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır. Gerçekci hedefler belirlenmesinde ve özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak güvenli ve etkili bir program oluşturulmasında siz, hekiminiz ve diyetisyeniniz ile birlikte çalışabilecek egzersiz uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz. Doktorunuz fiziksel aktivitede bulunmanızı onaylamıyorsa ve bir hastane ortamında veya Fizik tedavi merkezinde gözlem altında olmanızı istiyorsa sadece lisanslı bir uzmanın denetimi altında egzersiz yapmalısınız.

»  Diyette Kaybettiğimiz Yağlar Nereye Gidiyor?

Benzer Yazılar

Bu yazı dizisi Sağlıklı Hayatı Teşvik & Sağlık Politikaları Derneği önerileri çerçevesinde yazılmıştır.

Benzer Gönderiler