Yaklaşık 40 milyon kişide artrit türlerinden birine rastlanmaktadır. En sık rastlanan artrit türleri ilerleyici kıkırdak kaybı ile kendini gösteren dejeneratif bir eklem hastalığı olan osteoartrit ile eklemlerin iç çeperinin iltihaplanmasına yol açan kronik bir bozukluk olan romatoid artrittir. Her iki durum da egzersizi zor ve acı veren bir deneyim önerisi halinde getirebilir. Ancak iyi tasarlanmış bir fiziksel aktivite programı eklemlerdeki şişmeyi ve ağrıyı azaltabilir ve genel işlev görme kabiliyetini iyileştirebilir.

Bununla birlikte düzenli egzersiz sağlıklı bir kiloyu korumanıza (ve bu sayede eklemler üzerindeki baskıyı azaltmanıza) ve kıkırdak ve kemik dokusu sağlığını daha iyi hale getirmeye yardımcı olabilir. İşin püf noktası çeşitli yollarla kendinizi aktif tutmak ve böylelikle daha fazla hareket kabiliyeti ve daha iyi bir sağlık yolunda ilerlemektir.

Başlarken

• Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşün ve doktorunuzdan programlama hakkında özel tavsiyeler vermesini ve mümkünse aldığınız ilaçlarda değişiklikler yapmasını isteyin.

• Yürüyüş, yüzme, su egzersizleri ve bisiklete binme gibi düşük darbeli ve darbesiz aktiviteleri seçin.

• Uzun süren bir isınma ve kademeli olarak soğuma, eklem ağrılarının şiddetlenme olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

• Yapacağınız egzersizleri güne yayın (örn. üç 10 dakikalık oturum). Mesafe odaklı hedefler yerine süre odaklı hedefler belirleyin. Egzersiz programına yavaş yavaş başlayın ve egzersiz yoğunluğunu ve süresini kademeli olarak arttırın. Aktivite sırasında gerekirse sık sık ara verin.

• Maksimum darbe emilimi sağlayacak ayakkabı ve iç tabanlıklar seçin. Yaptığınız egzersiz çalışmalarını semptomlarınızdaki dalgalanmalara göre ayarlamaya hazırlıklı olun.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Aşırı esneme hareketlerinden kaçının.

• Egzersizden sonra belirli bir düzeyde rahatsızlık hissetmeniz beklenir ancak ağrı hissetmemelisiniz.

• Özellikle eklemleriniz instabilse yoğun ve çok tekrar içeren hareketlerden kaçının.

• Artrit ayaklarınızdaysa koşu gibi yüksek darbeli egzersizlerden önce, doktorunuza veya ayak hastalıkları uzmanınıza danışın.

Benzer Yazılar

Uyguladığınız egzersiz programı, bir yandan egzersizden azami fayda sağlarken diğer yandan sağlığınızı veya fiziksel durumunuzu kötüleştirecek riskleri en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır. Gerçekçi hedefler belirlenmesinde ve özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak güvenli ve etkili bir program oluşturulmasında siz, hekiminiz ve diyetisyeniniz ile birlikte çalışabilecek egzersiz uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz. Doktorunuz fiziksel aktivitede bulunmanızı onaylamıyorsa ve bir hastane ortamında veya Fizik tedavi merkezinde gözlem altında olmanızı istiyorsa sadece lisanslı bir uzmanın denetimi altında egzersiz yapmalısınız.


Bu yazı dizisi Sağlıklı Hayatı Teşvik & Sağlık Politikaları Derneği önerileri çerçevesinde yazılmıştır.

Benzer Gönderiler