Yeşil çaylardan sıkılanlara, kahve severlere ve farklı lezzet arayanlara ortak bir çözüm: Yeşil Kahve ! Kavrulmamış kahve olarakta bilinen bu içecek sizce ne kadar yararlı?

#ZayıflamaTrendleri serimizde meyve, tahıl, yağ ve çay konularının ardından şimdiki konumuz ise bir kahve: Yeşil Kahve… Yeşil Kahve nedir, yararları ve zararlarını inceleyelim…

Kahve günümüzün en popüler içeceklerden biridir, 700’den fazla bileşik içerir ve Coffea bitkisinin meyvelerinden elde edilir. Bitkinin meyveleri kavrulmadan elde edilen kahve ise yeşil kahvedir.

  • Kavrulmuş halinden daha fazla fenol içerir ve bu nedenle daha sağlıklıdır.
  • İçerdiği kafein nedeniyle oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.
  • Klorojenik asit, kinik asit, p-kumarik asit ve kafeik asit gibi antioksidan bileşikler bakımından zengindir.
ZayıflamaTrendleri: Yeşil Kahve’nin Kilo Kaybına Etkisi
  • Antioksidan özellikli fonksiyonel bir besin olması sebebiyle kanser, diyabet ve karaciğer hastalığının görülme sıklığını azaltır, Parkinson hastalığına karşı korur.
  • Bol miktarda klorojenik asit içeriği sebebiyle şeker emilimini düşürür.
Benzer Yazılar

Hızlı Konu Başlıkları

Kilo Kaybına Etkisi;

Yeşil kahvenin vücutta kilo kaybı yaptığı düşünülmektedir ancak bu hipotezi savunacak oldukça az çalışma yapılmıştır.

Çift kör bir çalışmada; 16 preobez hastaya 22 hafta boyunca yeşil kahve ekstresi desteği yapılmış ve 22 haftanın sonunda hastaların kilo kaybettikleri bulunmuştur.

Fazla tüketildiği zaman sinir, uykusuzluk, huzursuzluk, bulantı-kusma ve kalp ritim bozukluklarına sebep olabilir. Gastrit ve reflü hastalarında yanma gibi olumsuz etkileri görülebilir.

Hamile veya emziren annelerin kahve tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Kafein bebeğe plasenta yoluyla geçer ve direkt olarak kan dolaşımına girer. Anne ve bebeklerde huzursuzluk ile sıkıntıya yol açar.

Son çalışmalar­dan biri, hamilelikte 1,5-2 fincan kahvenin eşdeğeri kafei­nin düşük riski­ni iki katına çıkardığını göstermiştir. Bu dönemlerde tüketmeleri önerilmemektedir.

ZayıflamaTrendleri: Yeşil Kahve

Diğer tüm kahveler gibi damak zevkinize uygun olarak günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz…

1 Fincan (200 ml) Yeşil Kahve = 6 Kcal

Diyet için örnekler;

1- Aynı Türk kahvesi yapar gibi her fincan için 1 veya 1.5 çay kaşığı yeşil kahve kullanarak günde 2 fincan tüketebilirsiniz.

2- Spor ve egzersizlerden yarım saat önce tüketerek metabolizmanızı hızlandırıp yağ yakımını artırabilirsiniz.

3- 1 çay kaşığı yeşil kahve tozu ve 1 çay kaşığı zencefil tozunu kaynatarak ılık süt ile tüketebilirsiniz. Dilerseniz 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Yeşil kahve türlerinin #HepsiBurada hemen incele.
#işbirliği

Benzer Gönderiler