Histamin Nedir? Histamin İntoleransı
|

Histamin Nedir? Histamin İntoleransı

Okuma Süresi: 5 dakika Bağışıklık sistemi, insan vücudunun sağlıklı yaşaması için olmazsa olmaz yapı taşlarından biridir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, bireyin daha sağlıklı olmasının en büyük faktörleri arasında yer alır. Bununla birlikte bağışıklık sistemi, kendi içinde bazı kimyasallar barındırır. Bunlardan biri de histamindir. Genelde alerjik reaksiyonlara sebep olmasıyla bilinen histaminlerin uyku-uyanıklık arasındaki döngüyü ve bilişsel işlevi düzenlemek gibi görevleri de vardır.

Glukoz Nedir? Glukoz Yüksekliği ve Düşüklüğü
|

Glukoz Nedir? Glukoz Yüksekliği ve Düşüklüğü

Okuma Süresi: 4 dakika Vücudumuzun enerji kaynağı olan glukoz, sağlıklı bir yaşam için büyük öneme sahiptir. Glukoz, besinlerimizden aldığımız karbonhidratların bir türüdür ve vücut tarafından enerji üretimi için kullanılır. Ancak glukozun vücutta dengeli bir şekilde tutulması gerekir. Glukoz seviyesinin yüksek veya düşük olması, uzun vadede sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir beslenme düzeni, glukoz seviyesini kontrol altında tutmak için önemlidir.

Otofaji Nedir?: Vücutta Yenilenme ve Sağlık İçin Doğal Bir Arınma Süreci
|

Otofaji Nedir?: Vücutta Yenilenme ve Sağlık İçin Doğal Bir Arınma Süreci

Okuma Süresi: 2 dakika Otofaji, vücudumuzun kendi kendini temizleme ve yenileme mekanizmasıdır. Bu süreç, hücrelerin eski, hasarlı veya işlevsiz parçalarını parçalayarak yeniden kullanılabilir hale getirmesini sağlar. Otofaji, vücudun doğal bir savunma mekanizmasıdır ve açlık gibi stresli durumlar veya belirli beslenme yöntemleriyle tetiklenebilir.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?
|

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Okuma Süresi: 3 dakika Mevsiminde taze olarak tüketilebildiği gibi meyve suyu formunda da sıkça tercih edilen vişne, sağlık açısından birçok fayda sunan bir meyve olarak bilinir. Ülkemizde Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilen vişnenin adı Bulgarca’da “ekşi kiraz” anlamına gelen “vişna” kelimesinden gelir. Bu lezzetli meyve Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu Dağları arasında kalan bölgede anavatanını bulur.