Kalp kapak yapısının bozularak işlev yapamaz hale gelmesi sonucu kalp kapak hastalığı oluşur. Kapakçıklarda hastalık iki şekilde gelişebilir, kapağın daralması ve/veya yetmezliği (geriye doğru kan kaçırması).
Egzersiz, kalp kapakçığı hastalığı da dahil olmak üzere kalp-damar hastahklarının çoğunun önlenmesinde ve rehabilitasyonunda önemli bir rol oynar, çünkü egzersiz yüksek tansiyon ve kolesterol, şeker hastalığı (diyabet) ve obezite dahil olmak üzere kalp hastalığında rol oynayan çoğu risk faktörü üzerinde olumlu bir etki gösterir.

Egzersiz kalp kapakçığının mekanik işlevini iyileştirmese de merdiven çıkma veya alışveriş torbalarını taşıma gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirme kapasitenizi arttınr. Egzersizin yararlarını en üst düzeye çıkarmanın püf noktası ise uzun dönem uygulayabileceğiniz iyi tasarlanmış bir egzersiz programı izlemektir.

Başlarken

• Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşün ve doktorunuzdan egzersiz programının geliştirilmesi konusunda özel tavsiyeler vermesini isteyin.

Benzer Yazılar

• Doktorunuzun tavsiye ettiği bütün ilaçları alın.

• Uygulayacağınız egzersiz programının amacı günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirme kapasitenizi iyileştirmek, kas gücü ve dayanıklılığınızı arttırmak, eklem hareket açıklığınızı geliştirmek ve yaralanma riskinizi azaltmak olmalıdır.

• Yürüyüş, bisiklete binme veya su egzersizleri gibi büyük kas gruplarını çalıştıran ve sürekli olarak yapabileceğiniz, vücut üzerinde darbe etkisi düşük hareketleri seçin.

• Zindelik/kondisyon seviyeniz düşükse 10-15 dakikalık daha kısa sürelerle başlayın ve kademeli olarak haftada en az üç gün 20-60 dakika süreyle egzersiz yapabilecek seviyeye ulaşmayı hedefleyin.

• Fiziksel aktivite sırasında gerekirse sık sık ara verin. Yaptığınız egzersizler rahat olmalı ve fazla efor harcatmamalıdır.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Önemli derecede aort damarı daralması ve pulmoner damar daralması varsa güç arttırıcı egzersizleri yapmaktan kaçının.

• Ne kadar yoğunlukta egzersiz yaptığınız yakından izleyin ve tavsiye edilen hedef kalp hızı aralığı içinde kalın.

• Göğsünüzde veya kalbinizde ağrı hissederseniz egzersiz yapmayı hemen bırakın. Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya fazla yorgunluk hissetmeniz durumunda gecikmeden doktorunuzla bağlantı kurun.

Uyguladığınız egzersiz programı, bir yandan egzersizden azami fayda sağlarken diğer yandan sağlığınızı veya fiziksel durumunuzu kötüleştirecek riskleri en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır. Gerçekci hedefler belirlenmesinde ve özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak güvenli ve etkili bir program oluşturulmasında siz, hekiminiz ve diyetisyeniniz ile birlikte çalışabilecek egzersiz uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz. Doktorunuz fiziksel aktivitede bulunmanızı onaylamıyorsa ve bir hastane ortamında veya Fizik tedavi merkezinde gözlem altında olmanızı istiyorsa sadece lisanslı bir uzmanın denetimi altında egzersiz yapmalısınız.


Bu yazı dizisi Sağlıklı Hayatı Teşvik & Sağlık Politikaları Derneği önerileri çerçevesinde yazılmıştır.

Benzer Gönderiler