Diyet Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bir ayda en çok ne kadar kilo verebilirim?

Sağlıklı ağırlık kaybı için ayda 2-4 kg arası ağırlık kaybı önerilmektedir. Ağırlık kaybı hastanın yaşı, cinsiyeti, aktivite düzeyi, hastalık durumu, metabolizma hızı ve diyet programına olan adaptasyonu ile şekillenir. Ağırlık kaybında önemli olan, kaybedilen ağırlığın kas ve / veya su kaybı değil, yağ kaybından olmasıdır. Yani yağdan kaybedilmeyen ağırlık, gerçek ağırlık kaybı değildir.

Popüler kitap/dergi/tv/internet diyetleri sağlıklı mı?

Diyet programları; kişinin yaşı, cinsiyeti, aktivite düzeyi, hastalık durumu, diyet geçmişi ve yaşam biçimi gibi faktörlere bağlı olarak kişiye özel planlanmalıdır. Hepimizin parmak izi nasıl birbirimizle aynı değilse, hepimiz için hazırlanmış standart bir diyet programı da olamaz. İnternet üzerinden yayınlanan diyetler ilk etapta fayda sağlayabilse de, sonrasında ağırlık kaybetmenin devam etmesi çok mümkün olmaz.

Diyette ekmek olmalı mı?

Ekmek Türk Beslenme Kültürü´nün vazgeçilmez bir parçasıdır. Günlük alınması gereken enerji miktarının büyük bir kısmını karbonhidratlardan sağlarız ve bunun çoğunluğunu ekmek oluşturur. Sağlıklı zayıflama programlarında ekmek ya da ekmek yerine geçen pilav, makarna gibi besinler mutlaka yer alır. Yani ekmeksiz diyet programı olmaz.

Zayıflama hapları kurtarımız olur mu?

Zayıflama ilaçlarının, kişinin yaşam şekli değişmediği sürece yaratacağı hiçbir mucize yoktur. Bunlar kısa vadeli çözümler yaratabilir, ancak kaybedilen ağırlık, daha sonra tekrar geri alınır. Herbir ilaçta olduğu gibi, zayıflama ilaçlarının da yan etkileri vardır ve bazıları ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Bitkisel çaylarla zayıflanır mı?

Bitkisel çaylar genellikle ya su kaybına neden olur (yani diüretiktirler), ya da barsakları hızlandırarak emilimi azaltırlar (yani laksatiftirler). Hiçbir bitkisel çayın enerji alımını azaltmadıkça zayıflatma özelliği yoktur. Su ve emilim kaybı nedeniyle ileri aşamalarda elektrolit ve vitamin-mineral kayıpları oluşur ve vücut dengesinde ciddi sorunlar yaşanır.

İdeal kilo nedir?

İdeal ağırlık, en basit şekilde beden kitle indeksi ile hesaplanabilir. Ağırlığınızı, boyunuzun metre cinsinden karesi ile elde ettiğiniz değere bölün. Yani diyelim ki 80 kg ağırlığında ve 1.82 cm boyunda bir kişi için 80 / (1.82×1.82) = 80 / 3.3124= 24.15 değeri bulunur. Bulunan değer 20 ile 25 arasında ise kişinin ağırlığı normal sınırlarda olarak değerlendirilir. Ancak önemli olan kişinin yağ miktarıdır. Bu nedenle yağ analizi yapan özel tartılar kullanılarak vücut yağı elde edilir ve genellikle değerlendirmeler yağ değeri üzerinden yapılır.

Sadece detoxla sağlıklı kilo verilir mi?

Detoks vücudu arındırma anlamında kullanılır. Ancak detoks bir yaşam biçimidir. Yani eğer siz günde en az 5 porsiyondan fazla sebze-meyve tüketiyorsanız, bol su içiyorsanız, düzenli fiziksel aktivite yapıyorsanız zaten detoks sizin yaşamınızın bir parçasıdır. 360 gün hırpalanan bir vücudu, 5 gün yapılan bir detoks programı ile sağlıklı hale getirebileceğinizi düşünmek sadece bir hayaldir.

EMS Hakkında Sık Sorulan Sorular

EMS Antrenmanları Kimler İçin Uygundur?

EMS antrenmanına katılmak için herhangi bir deneyime ihtiyaç yoktur. 15 yaş ve üzeri her yaş için uygundur. Kardiyovasküler rahatsızlığı olan bireyler uzman izni ile yapabilir. Hamile bireyler içinse doğum sonrası tavsiye edilir.

Elektrik Akımının Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı?

Hayır, yapılan araştırmalara göre, sağlıklı insanlar için kesinlikle olumsuz bir yan etkisi yoktur. Aksine, elektro tedaviler, 1950’lerden bu yana fizyoterapide klasik tekniklerin bir parçası olarak bilinmektedir.

Uzun Bir Süreç Yapılabilir Bir Spor Mu?

Evet, geleneksel antrenmanlarda olduğu gibi uzun vadede ve düzenli olarak egzersiz yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki kasların güçlenmesi ancak düzenli olarak yapılan antrenman ile sağlanabilir. Uzun süre antrenman yapmadığınızda kaslarınız eski haline döner. Ems haftada 2 kere 25 dk olmak üzere sosyal yaşamınızdan fazla vakit almadan sürdürülebilir bir diyet ile uzman eşliğinde uzun yıllar sağlıkla uygulanabilir.

Antrenman Öncesi Ve Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Genel olarak EMS antrenmanına katılmak için sağlıklı olmak önemlidir. Aşırı bir yorgunluğunuz, soğuk algınlığınız veya fiziksel kısıtlamalarınız varsa, kendinizi zorlamamanız adına durumunuzu uzmanınıza bildirmenizi öneririz.

Antrenmandan önce sıvı takviyesi yapmanız önemlidir. Tamamen boş bir mideyle antrenmana katılmamanız gerekir.

Antrenmandan kısa bir süre sonra bol su almalısınız. Bu beslenme vücudunuzun onarımını hızlandırmak ve kas oluşumunu arttırmak için gereklidir.