Sadık bir çikolata sever uzun bir günün sonunda, keçiboynuzu cipsi için acı-tatlı, yenmesinin zor olduğunu ancak iyi bir çikolata barı alternatifi olduğunu söyleyecektir. Keçiboynuzu cipsleri, sağlık konusunda bilinçli veya belirli alerjiler konusunda endişe uyandıran insanlar için çikolataya bir takas olarak üreticiler tarafından desteklenmektedir. Peki bu meyve tabanlı çip, bildiğimiz ve sevdiğimiz çikolata ile gerçekten rekabet edebilir mi?

Keçiboynuzu Nedir?

Öncelikle bahsetmem gereken, keçiboynuzu veya harnup, baklagiller familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde doğal olarak yetişen ve baklaları yenen, herdem yeşil çalı ya da ağaç formunda olan bir bitki türüdür. Keçiboynuzu, özellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen sıra dışı enerji dolu bir bitkidir. Taze tüketildiğinde çok tatlı bir tadı vardır. Keçiboynuzunun içerisinde şeker tadı veren bir sıvı vardır. Görüntüsünden dolayı keçiboynuzu adı verilmiştir ve Kıbrıs’ta çok iyi yetişmektedir. Yetiştiği ağaçların uzunluğu 4-6 metreye kadar çıkar. Keçiboynuzu, kurutularak da tüketilebilir.

[Vegan ve Glutensiz] Keçiboynuzu Cipsi Nedir? – Keçiboynuzu, Keçiboynuzu Tohumu Ve Tozu
Keçiboynuzu karbonhidrat, yağlar ve sodyum açısından zengindir. Aynı zamanda A ve C vitamini açısından da zengin sayılır. Selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral ve element içerir. İçerdiği element ve vitaminler yardımıyla sağlığa katkı sağlar.

Olgun bir harem ağacı, her yıl 100 ile 180 kg kızıl kahverengi, 12 inçlik boyutlarda çekirdek üretebilir. Tohumluklar genellikle fasulye sakızı haline getirilmek üzere alınacak tohumları içerir. Kabuklardan kabukları kavrulur ve sonra tebeşir tozu haline getirilir. Şeker veya yağ gibi çeşitli diğer maddelerle karıştırılan bu toz, keçiboynuzu yongasında birincil bileşendir.

Keçiboynuzu kolesterole iyi gelip, sindirim sistemine yardımcı, ishale, akciğer kanserine ve alerjik hastalıklara karşı etkilidir.

Vegan Keçiboynuzu Atıştırmalıkları

Çikolata ?  Keçiboynuzu ?
Acaba Hangisi ?

Keçiboynuzu cipslerinin özelliklerinden dikkat çekeni, çikolatalı cipslere benzer bir lezzet ve doku sunabilmeleri, ancak farklı katkı maddelerine sahip olmalarıdır.

Örneğin çikolata parçalarının bir gramı, keçiboynuzu yongasının santimi aynı miktarda kalori içerir, ancak çikolata 8.5 gram yağ içerir. Keçiboynuzu cipsinde ise 6.6 gram yağ vardır.

Keçiboynuzu taneleri çikolatadaki 2 grama kıyasla lif miktarı açısından 4 gramın biraz altında.

Benzer Yazılar

Keçiboynuzu cipsleri doğal tatlılığa sahip olduğundan, şekersiz çikolata çeşitlerinin çikolata cipsinden daha az şekeri vardır.

Keçiboynuzu Tohumu

Tadım Testi

Keçiboynuzunun en büyük hayranları dahi, her yerde bulunabilen çikolata çeşitlerine benzemediklerini itiraf edecektir. Keçiboynuzu yongalarının kakao benzeri lezzeti kavurma işleminden gelir, bu nedenle nihai ürün belirgin bir şekilde çatlamış, kızarmış veya topraklanmıştır. Hatta şekersiz keçiboynuzu sakızlarında bile doğal tatlılık vardır ve çikolatanın çoğunda bulunan acı tadı yoktur.

 

Keçiboynuzu Cipsi İçin Uyarılar

Vejetaryen olmayan ya da glütene ya da süte hoşgörüsüz olan insanlar için keçiboynuzu cipsleri cezbedici bir çikolata yemi alternatifi, ancak etiketi incelendiği sürece. Bazı markalar, özel diyetlerle uyuşmayan bileşenler ekler. Diyet gibi sebeplerden dolayı çikolatadan kaçınıyorsanız, eklenen şeker, malt bazlı tatlandırıcılar, soya ve kazein veya süte dikkat edin.

Şeker içerdiği için şeker hastalarının tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir. Fazla tüketildiğine baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. Özellikle kan inceltici ilaç kullananların doktorlarına danışarak tüketmeleri önerilir.

Keçiboynuzu Cipsi İpuçları

  1. Temel ölçümler açısından keçiboynuzu çipleri, tariflerinizdeki çikolata parçaları için bile takas yapılabilir.
  2. Bununla birlikte keçiboynuzu pişirme işleminde yeniyseniz, yavaşça geçiş yapmayı deneyin.
  3. Örneğin, bir bardak ölçüsü keçiboynuzu yerine, keçiboynuzu yongalarından yarım bardak ve çikolata parçalarından yarım bardak bir bardak ölçüsü yerine kullanılabilir.
  4. Keçiboynuzu cipsi doğal olarak tatlı olduğu için, başlangıçta çikolata yongaları isteyen tariflerde daha az şeker eklemek durumundasınız.
  5. Tariflerde eklenen şekerin orijinal miktarının üçte birini ortadan kaldırmayı deneyin ve tat için daha fazla ayarlama yapın.
[Vegan ve Glutensiz] Keçiboynuzu Cipsi Nedir?

Benzer Gönderiler