Histamin Nedir? Histamin İntoleransı
|

Histamin Nedir? Histamin İntoleransı

Okuma Süresi: 5 dakika Bağışıklık sistemi, insan vücudunun sağlıklı yaşaması için olmazsa olmaz yapı taşlarından biridir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, bireyin daha sağlıklı olmasının en büyük faktörleri arasında yer alır. Bununla birlikte bağışıklık sistemi, kendi içinde bazı kimyasallar barındırır. Bunlardan biri de histamindir. Genelde alerjik reaksiyonlara sebep olmasıyla bilinen histaminlerin uyku-uyanıklık arasındaki döngüyü ve bilişsel işlevi düzenlemek gibi görevleri de vardır.

Lifli Gıdalar Nelerdir? Lif Açısından Zengin 11 Besin
|

Lifli Gıdalar Nelerdir? Lif Açısından Zengin 11 Besin

Okuma Süresi: 3 dakika Diyet lifi, sindirim sistemi sağlığı için önemli bir role sahiptir ve sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biridir. Lif açısından zengin besinler tüketmek, kilo vermek isteyenler için tokluk hissi sağlamanın yanı sıra bağırsak sağlığını destekler ve kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu yazıda, günlük lif ihtiyacı, lifin faydaları ve lif açısından zengin 11 besin hakkında bilgi verilecektir.

OMAD Diyeti (Tek Öğün Beslenme) Nedir? Nasıl Yapılır?
|

OMAD Diyeti (Tek Öğün Beslenme) Nedir? Nasıl Yapılır?

Okuma Süresi: 7 dakika Günümüzde birçok farklı diyet trendi bulunsa da, OMAD diyeti (One Meal A Day), gün içinde sadece bir öğünle beslenmeyi hedefleyen ve aralıklı oruç prensiplerine dayanan bir yaklaşımdır. Bu yazıda OMAD diyetinin ne olduğunu, nasıl yapılacağını ve dikkat edilmesi gereken noktaları ele alacağız.

Vişnenin Faydaları Nelerdir?
|

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

Okuma Süresi: 3 dakika Mevsiminde taze olarak tüketilebildiği gibi meyve suyu formunda da sıkça tercih edilen vişne, sağlık açısından birçok fayda sunan bir meyve olarak bilinir. Ülkemizde Ege, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde yetiştirilen vişnenin adı Bulgarca’da “ekşi kiraz” anlamına gelen “vişna” kelimesinden gelir. Bu lezzetli meyve Hazar Denizi ile Kuzey Anadolu Dağları arasında kalan bölgede anavatanını bulur.

Üzüm Çekirdeği Yağı: Sağlık ve Güzellik İçin

Üzüm Çekirdeği Yağı: Sağlık ve Güzellik İçin

Okuma Süresi: 3 dakika Üzüm çekirdeği yağı, doğanın sunduğu bir hazine olarak sağlık ve güzellik alanında birçok fayda sunan bir bitkisel yağdır. Üzüm çekirdeği yağı, üzüm meyvesinin çekirdeklerinden soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen bir yağ türüdür. Bu özel üretim yöntemi, yağın besin değerlerini ve doğal bileşenlerini korurken birçok faydayı da beraberinde getirir.