Toplumumuzun sudan sonra en çok tükettiği içecek olan çaylara bakış açınızı değiştirebilecek olan Yerba Mate Çayı ile tanıştınız mı?

#ZayıflamaTrendleri serimizin yeni yazısı ile meyve, tahıl ve yağ konularının ardından şimdiki konumuz ise bir çay: Yerba Mate Tea… Mate çayı nedir, yararları ve zararlarını güncel çalışmalar eşliğinde inceleyelim…

ZayıflamaTrendleri: Yerba Mate Çayı İçerdiği Bileşikler

Yerba mate (Ilex paraguariensis), subtropikal bölgelerde ve Güney Amerika’da en çok tüketilen yerli bitkilerden biridir. Yetiştiriciliği Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay’da yapılır. Yaprakları farklı içecekleri hazırlamak için kullanılır. Merkezi sinir sistemi uyarıcı, diüretik ve kilo verdirici preparatlar olarak kullanılırlar.

Yerba Mate Tea’nin İçerdiği Bileşikler

  • Kafein Antikanserojenik, Antiobezite
  • Kafeoil Türevleri Antioksidan
  • Saponinler Lezzet verici, Antiinflamatuar, hipokolesterolemik
  • Mineraller (Demir, fosfor ve kalsiyum)
  • Vitaminler (C, B1 ve B2)
  • Amino Asitler
Benzer Yazılar

Ağırlık Yönetimi ve Obeziteye Etkisi

Mate çayının kilo verme ve yönetimi alanında olası etkileri olduğu gösterilmiştir ve güncel araştırmalar destekleyici kanıtlar sağlamıştır. Mate çayı tüketen obez erkek ve kadınların yağ oksidasyonunda bir artış göstererek zayıflamaya yardımcı olur.

Yapılan bir çalışmaya göre, yüksek yağ ile beslenen farelere matenin kurutulmuş sulu özü (2 gr/kg ) verilmiş. Bunun sonucunda mate alımının farelerde daha yüksek enerji harcamasına ve vücut ağırlığında azalmaya neden olduğu bildirilmiştir.

Bazı araştırmalar Yerba Mate’nin; serum kolesterolü, serum trigliseritleri ve glukoz konsantrasyonlarındaki düşüşler de dahil olmak üzere obezite üzerinde olumlu etkiler gösterdiğini kanıtlamıştır.

ZayıflamaTrendleri: Yerba Mate Çayı Ağırlık Yönetimi ve Obeziteye Etkisi

Mate Çayının Zararlı Etkisi Var Mıdır?

Matenin anti kanser olduğunu gösteren birçok araştırma olmasına rağmen bazı çalışmalarda matenin özefagus, akciğer, ağız vb. kanserlerin gelişme riskini arttırdığına yönelik çalışmalarda yapılmıştır.

Dikkat edilmesi gereken durumlar:

  • Sigara ve alkolle birlikte tüketilmesi, günde 1 L ‘den fazla çok sıcak bir şekilde içilmesi, diğer sıcak içeceklerden kahve ve yeşil çayla tüketilmesi gibi durumların kanser riskini arttırabileceğini söylemişlerdir.
  • Ancak bu araştırmaların sonucunda belirsizlik olduğu için net bir şekilde matenin kanserojenik etkisi vardır diyemeyiz. Hala bununla ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Yerba Mate Çayı’nı Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?

Kendine has gourd ve bombillası ile hazırlayıp tüketebileceğiniz gibi günlük hayatta tükettiğimiz diğer çay türleri gibi de hazırlayıp tüketebilirsiniz.

100 ml Yerba Mate Çayı = 2 Kcal

Diyet için örnekler;

1- Günde 1 fincan Yerba Mate çayını günün erken saatlerinde veya daha durağan geçen ikindi vakitlerinde metabolizmanızı hızlandırıp sizi daha enerjik tutması için tüketebilirsiniz.

2- Tütün ve alkol alışkanlıklarınız varsa bunlarla birlikte tüketmeyip, çok fazla sıcak tüketmeyerek özefagus, akciğer, ağız vb. kanserlerinin gelişme riskine sebebiyet vermeyiniz.

3- Siyah çayı 6 fincandan fazla tüketmemeye çalıştığınız gibi Yerba Mate çayını da günlük 3-4 fincandan fazla tüketmemeye özen gösteriniz.

Benzer Yazılar

Sizde merak ettiğiniz trend diyetlerdeki besinler hakkında sorularınız için Soru-Cevap bölümünden ulaşabilir veya aşağıya yorum bırakabilirsiniz…

Benzer Gönderiler