Hızlıca kilo vermek isteyen kişilerin tercihleri arasında yer alan su diyeti, özellikle son zamanlarda sosyal medyanın gündeminde. Peki kilo verme hızında artış yarattığı iddia edilen su diyeti nedir, nasıl yapılır, gerçekten bahsedildiği gibi yararlı mıdır? Tüm detaylarıyla Su Diyeti’ni inceleyelim.

Yetişkinlerin sağlıklı bir bedene sahip olmak için gün içerisinde kilo X 0,3 ml formulü ile hesaplanacağı miktarda su tüketmesi gerekir. Su içmek sağlıklı bir yaşamın en önemli faktörlerinden biridir.

Su Diyeti Nedir?

Su diyeti, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında herhangi bir gıda (şeker dahil) alınmamasına dayanan bir diyettir.

İddia: İnsan biyolojisine dair bilgilerden beslenen, bunun üzerine yapılan araştırmalara göre, soğuk su içildiğinde suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücut ekstra kalori harcıyor. Bu da, kilo verme süresini hızlandırıyor.

Günlük hayatta ihmal edilen su tüketimini geride bırakmaya ve yeterli miktarda su alınmasına yardımcı olan bu diyet ile böbrekler daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılma süreci hızlanıyor.

Gerçek: Soğuk su içilerek vücut ısısını artırıp kalori yakımın hızlandırma konusunda temel veri olarak elde tutulur bir bilimsel kanıt yoktur. Hatta soğuk su ve sıcak su arasında yapılan bilimsel çalışmalarda ılık olan suyun soğuk suya göre daha uzun süre mide-barsak kalış süresini uzattığı ve gastroinestinal sistemi rahatlattığı dolayısıyla diyette kilo verimine katkı sağladığı kanıtlanmıştır. Yetersiz alınan su miktarı hücre vermini düşürdüğü ve hücre ölümlerini artırıdığı için zararlıdır. Bu yüzden her sağlıklı yetişkinin kilosu çarpı 0,3 ml ile çarpım sonucu miktarı kadar litrede su tüketilmesi gereklidir. Örneğin 60 kg olan birey x0,3ml ile her gün 1,8 litre düzenli tüketmesi gerekmektedir.

İlgini çekebilir: Diyette Soğuk Su Mu İçmeli?

Su Orucu Diyeti İle Nasıl Kilo Verilir?

1. Gün

Orucun ilk günü vücudu alıştırabilmek için pişmemiş, ham sebze ve meyveler tüketilir. İlk günün akşamı ise bağırsaklarda biriken toksinleri atabilmek ve bağırsakları temizleyebilmek için 1 litre ılık suya 1 tatlı kaşığı ingiliz karbonatı atılır, bir süre beklenir ve sonrasında bu karışım tüketilir.

2. Gün

Diyetin ikinci gününde 1 litre ılık suya 2 adet limon sıkılır ve 2 – 3 kaşık da doğal bal eklenir. Bu karışım, güne başlamadan önce tüketilmelidir. Sonrasında gün içerisinde her saat başı bir bardak su içmeye devam edilir.

Benzer Yazılar

3. Gün

Artık vücut diyete tamamen ayak uydurmaya başlamıştır. Bugünden itibaren her sabah güne başlamadan önce ikinci günde hazırladığınız karışımın aynısından tüketiyorsunuz. Yine her saat 1 bardak su içerek günü geçiriyorsunuz.

4. Gün

Üçüncü günden farklı olarak dördüncü günde aynı birinci günde olduğu gibi ingiliz karbonatı ve ılık su karışımı tüketilerek bağırsaklar temizlenmelidir. Oruç süresinin devamında herhangi bir sağlık problemi ortaya çıkarsa hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücudu yoğun bir detoks etkisi altına alıp kilo verme hızında artış yarattığını iddia eden su diyeti, günde en az 2–2.5 litre su ya da sıvı tüketimi ile uygulanmakta. Su diyeti yaparken tokluk hissini koruyabilmek için su tüketmenin yanı sıra vücudun ihtiyaç duyduğu besin ögelerinin alınabilmesi için ihtiyaçlarınızı karşılayacak diğer sıvıların tüketilmesi de tavsiye ediliyor.

Kısa süreli uygulanan su diyetlerinde sabah güne başlamadan önce bir bardak ılık ve limonlı su içmenin güne enerjik başlamayı kolaylaştırdığı ve metabolizmayı çalıştırdığı söyleniyor.

Gerçek: Su diyetini sadece su tüketerek gerçekleştirmenin vücut üzerinde çok büyük olumsuz etkileri olabilir. Bol su tüketiminin yanı sıra besin değeri yüksek gıdaların ve vitamin–mineralce zengin besin ve sıvıların da diyet listesine eklenmesi gerekir. Diyette limon kullanımı, içeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde hem metabolizmayı hızlandırmada hem de kalp ve damar hastalıklarını önlemede yardımcı.

7 günlük su orucu insanların aklına su diyeti 1 haftada kaç kilo verdirir sorusunu getiriyor. Eğer doğru bir şekilde yapılır ve egzersiz ile desteklenirse su diyeti 1 haftalık sürede 7 kilo vermeye yardımcı olabilir.

Sonuç Olarak

Diyet ile kilo vermenin amacı hiç bir zaman tartıda azalan sayılardan ibaret olmamalıdır. Tartıda azalan değer vücuttan atılan su da olabilir, eriyen kasta, ki bunu istemeyiz. Sağlıklı bir diyet fiziksel ve mental sağlığı koruyarak çoğunlukla yağdan kilo kaybı olmalıdır. Bu yapılırken biyokimya kan tahlilinizdeki vitamin, kolesterol, alt, ast, şeker, insülin vb değerlere bakılarak bir uzman tarafından yorumlanması ile sağlık korunarak yapılmalıdır.

Kronik rahatsızlığı olan kişilerde denenmemesi gereken su diyetinde sağlıklı bireylerinse 3-4 günü asla geçmemeleri ve bu süreçte ağır spor/egzersiz yapmamalarını tavsiye ederim. Bu ve bu gibi hızla kilo vermeyi vadeden popüler diyetler yerine daha sağlıklı olan alışkanlıkları değiştirme ile IF Diyeti ve Akdeniz Diyeti beslenme biçimini diyetisyenlerinden kendinize göre uyarlamasını isteyebilirsiniz.

Benzer Gönderiler