Goji berry ile zayıflamak, Goji berry diyeti, çayı, suyu, çorbası… Nedir bu Goji Berry meyvesi gelin bilimsel çalışma sonuçlarıyla birlikte inceleyelim…

Bugün yeni bir seriye başlıyorum, adı #ZayıflamaTrendleri. Bu hashtag başlığı altında sizden gelen ve merak ettiğiniz besinlerin, trendlerin bilimsel olarak kanıtlanmış yararlarından kısa kısa bahsedip diyette doğru kullanım alanlarına değineceğim.

#ZayıflamaTrendleri: Goji Berry (Kurt Üzümü)

Genellikle çok pahalı olan Goji meyvesinin ağacı; Çin, Tibet ve Asya’nın diğer bölgelerinde yetişen yaprak döken bir çalı türüdür.

Meyveleri 1-2 cm uzunluğunda, parlak turuncu-kırmızı elipsoit şeklindedir.

2500 yıldan fazla süredir herhangi bir toksititesi olmaksızın gıda ve bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Diğer bir adı da Kurt Üzümü’dür.

Zengin Antioksidan Kaynağı

Goji meyvesinin kanıtlanmış herhangi bir toksititesi yoktur. Ancak ilaç etkileşimlerinin yanı sıra şüpheli ürünlerle kullanımında dikkatli olunmalıdır. Bir protein deposudur.

19 ayrı aminoasit, %13 protein, yüksek değerlerd

ZayıflamaTrendleri: Goji Berry (Kurt Üzümü) Nedir?

e beta karoten, 21 iz minerali, çinko, demir, fosfor, B- complex, %8 E vitamini, zeaksantin, germanyum, carotenoids, beta sitositerol ve çok yüksek oranda C vitamini içerir.

»  #ZayıflamaTrendleri: Yerba Mate Çayı

Kurt üzümü meyvesi düşük glisemik indekse sahiptir. Goji berry tüketmek kilo artışında büyük etkisi olan nişastalı ve şekerli besinlere olan ihtiyacı azaltır.

Kurt üzümü içerisindeki ‘kromium’ maddesi ile kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olur. Kromium aynı zamanda yağsız kas kütlesinin kullanılmasına, bu sayede daha fazla yağ yakımına ve hızlı kilo kaybına yardımcı olur.

Benzer Yazılar
ZayıflamaTrendleri: Goji Berry’i (Kurt Üzümü) Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?

90 Gün süreyle sağlıklı yaşlı bireylerde yapılan randomize kontrollü bir çalışmanın genel sonucu; 90 gün boyunca her gün goji berry takviyesi alan bireylerin plazma zeaksantin ve antioksidan düzeylerinin yükseldiği tespit edilmiştir.

Goji Berry’i Diyette Nasıl Tüketmeliyiz?

Gündelik hayatınızda tükettiğiniz meyve alışkanlığınızı devam ettirircesine çiğ, kurutulmuş olarak; kekte, salatada, çorbada ve müsli olarak tüketebilirsiniz.

Unutmayın ki 100 gr yaş Goji Berry = 83 Kcal

Diyet için örnekler;

1- Ara öğün için yanında bir protein kaynağı olan süt/yoğurt ile beraber meyveli yoğurt (ek şekersiz) gibi tüketebilirsiniz. Bu miktar günlük 1 avucu geçmemelidir. Yaklaşık 30-40g miktarı ara öğünlere bölerek tüketin.

»  Glisemik İndeks Nedir? Düşük Glisemik İndeksli Besinler Nelerdir?

2- Kuru meyve olarak yanınızda taşıyıp, iş yerinde, okulda, evde 3-4 çiğ badem veya 2 tam ceviz eşliğinde kuruyemiş olarak tüketebilirsiniz.

3- Metabolizma hızlandırma adına 3-4 Goji Berry’i ılık suda bekletip sabah aç karna, spor öncesi veya ara öğünlerinde içebilirsiniz.

Tıpkı diğer meyveler gibi salatalarda, keklerde, kurabiyelerde sorunsuzca tüketebilirsiniz, tek dikkat etmeniz gereken ise porsiyon miktarı.

Benzer Gönderiler