Onlarca diyet türünün arasından kendine has sistemi ile sıyrılan Zone diyeti nedir, nasıl yapılır. Gelin beraber inceleyelim…

Barry Sears, Ph.D., yüksek proteinli, sınırlı karbonhidratlı bir diyet olan Zone diyetini yazdı. Bu diyetin temelinde yenilen yemeklerin alınan ilaçlar kadar önemli olduğu düşüncesi yatmaktadır. Bu diyet modelinde “yağlı yemekler yağ yapmaz” ama ” diyette aşırı karbonhidrata karşı vücudun tepkisi yağ yapımı olacaktır.”, “Vücudu kandırmak, açlık hissini bastırmak aslında çok basit, insülini dengede tutarsanız bunu başarırsınız” şeklinde ifadeler yer almaktadır. Sears bu şekilde yemek yemenin sadece optimum yağ yakma ve kilo kaybını üretmediğini, insilün, glikagon ve içinde eicosanoids türü maddeler olan hormonların dengesini kurarak aynı zamanda kalp hastalıkları, kanser ve başka hastalıklarla mücadele ettiğini öne sürmüştür. Sears yiyeceklerin kalori kaynağı olarak değil hormon kontrol sistemi olarak görülmesini istemiştir.

Zone Diyeti Nedir

 • Her öğünde %30 protein ,%40 karbonhidrat ve %30 yağ alınmalıdır. Bunun için tabağınızın 2/3’ü karbonhidrat 1/3’ünü protein olacak şekilde baz alabilirsiniz.
 • Zone diyeti yağsız et odaklıdır ve günde üç porsiyon kümes hayvanı ürünü içerebilir.
 • Yüksek yağlı hayvansal ürünler, fazla tahıl ürünleri, nişastalı sebzeler ile bazı meyveler yasaktır.
 • Su en iyi dostunuz, şeker ise en büyük düşmanınızdır.
 • Benzer Yazılar
 • Aç kalmak kesinlikle yasaktır.
 • Uyandıktan en geç 1 saat sonra kahvaltı yapılmalı, 5 saat sonra da öğle yemeği yenmeli, en geç 5 saat sonra da bir ara öğün yapılarak 3 saat sonrasında da hafif bir akşam yemeği yenmelidir.
 • Süt ürünleri yasak değildir fakat Zone diyeti, glikozun daha hızlı salgılanmasına neden olduklarını belirtmek dışında bu ürünlere fazla zaman ayırmıyor. Düşük yağlı süt ve ürünlerinin yerine yağsız olanları tercih edilmelidir
 • Yağ yakmak için mutlaka sınırlı da olsa yağ alımı şarttır. Doymuş yağlar minimum miktarda tüketiliyor; fakat zeytin yağı, kanola yağı, Avustralya fındığı yağı ve avokado yağı tercih edilebilmektedir.
 • 1 fincan kahve ve 3 bardak çaydan fazlası tüketilmemelidir.
 • Egzersiz çok önemlidir.

Zone diyetinin 40-30-30 oranı bütün öğünlere bütün zamanlarda uygulanıyor ve bu diyet planında birçok çeşitte yiyeceğe izin veriliyor. Bu nedenle hatırlanması gereken kafa karıştırıcı programlar veya durumlar söz konusu değildir. Beslenme uzmanları bilimsel olarak kesin sonuçlar veremediği için Zone diyetiyle ilgili hem olumlu hem olumsuz fikirlere sahiptir.

Orijinal Zone diyeti -Enter the Zone-1966 yılında Amerikalı biyokimyager Barry Sears tarafından yazıldı ve o zamandan beri milyonlarca adet farklı Zone diyet kitabı satıldı tüm dünyada. “The Zone”, %40 karbonhidrat, %30 protein ve %30 yağ içeren bir diyet yaptığınızda gittiğiniz yerdir. Sears bu şekilde yemek yemenin sadece optimum yağ yakma ve kilo kaybını üretmediğini, inisilün, glikagon ve içinde eicosanoids türü maddeler olan hormonların dengesini kurarak aynı zamanda kalp hastalıkları, kanser ve başka hastalıklarla mücadele ettiğini öne sürmüştür.

Diyet İçeriği

Bir günde ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu bulursunuz ve sonra her biri 7 gramlık “bloklara” ayrılmış bu protein miktarını alırsınız. Sear Zone içinde kalmak için bu miktardan az ya da çok yememeniz gerektiğini söylüyor. Onaylanan proteinli gıdalar çok düşük yağlı kümes eti, balık, süt ürünleri ve vejetaryen proteinler. Zone içinde kalmak için, her protein bloğu ile 9 gramlık bir karbonhidrat bloğunu da yemek zorundasınız. Onaylanan karbonhidratlı gıdalar tüm meyveler ve sebzeler ve baklagillerdir. Bu karbonhidrat grubundaki tek onaylanan nişasta yulaf ezmesidir. Onaylanmayan karbonhidratlar patates, makarna, pilav, ekmek, bazı baklagiller, mısır, şeker ve havuç ya da muz gibi çok şekerli meyve ve sebzelerdir. Aldığınız her protein ve karbonhidrat bloğuyla birlikte 2 gr.’dan az yağ bloğu da alıyorsunuz zeytinyağı ve tekli doymamış yağlar onaylanan yağlardır; doymuş yağlar onaylanmaz.

Günlük Kalori Miktarı

Günde 56 gram proteine ihtiyaç duyan orta şişmanlıktaki bir kadının (Zone hesaplamalarına göre) kalori hesabı yaklaşık 536’dır. Her gün aerobik idman yapan kilolu ve aktif bir kadının, Zone hesaplamalarına göre, günde 86 gram proteine ihtiyacı vardır, kalori hesabı da yaklaşık olarak 800’dür.

Vaat Edilen Kilo Kaybı

Haftada 0,5 kg.

Kısa Süreli Etkiler

İlk haftalarda kitapta belirtilenden daha fazla kilo vereceksiniz, bunun pek çoğu da sıvı kaybı olacak.

Uzun Süreli Etkiler

Benzer Yazılar

Kalori bakımından çok düşük bir diyet olduğu için kısa süreyi aşan uygulamalarda insanlar İçin pek tavsiye edilir bir diyet olmayacak. Kitaptaki yönergeleri okuyarak diyeti devam ettiren bazı kişiler çok aç, bitkin ve hevessiz olduklarını belirtmişlerdir, ki bu Zone diyetine göre hissetmeniz gerekenlerin tam karşıtıdır.

Kullanım Kolaylığı

Mutlaka hatırlayın; pek çokları her öğünde kitaba yakın olma ihtiyacı duyarlar. Kalori hesaplamasanız da, blokları hesaplamak zorundasınız. Ölçüp, değerlendirmek ve bloklarınızın doğru miktarda protein, karbonhidrat ya da yağ içerdiğinden emin olmalısınız.

Maliyet

Ortalama bir rakam.

Damak Zevki

%3o oranında yağa izin verildiği için normal yemekler hazırlayabilirsiniz, ancak pek çok kişi patates, pilav, makarna ve ekmeğin olmayışından hoşlanmayacaktır. Bazı hoş, lezzetli tarifler verilmiştir.

Tokluk

Pek çoklarının yemesine izin verilen yiyecek miktarı küçük porsiyonlarda ve çok düşük kaloride olacak. Diyette iştahı kesecek ketosis olmadığından, insanların çoğu rejim boyunca kendilerini aç hissedecekler.

Sağlık Faktörü

Temel besinlerin toplamdaki dengesine baktığımızda yüksek yağ, yüksek protein Atkins ya da çok düşük yağ Pritkin gibi diğer yağ diyetlerine kıyasla kötü bir diyet değil ve yemenize izin verilen yiyeceklerin neredeyse hepsi “sağlıklı” türden besinler, sadece bazıları için yeterli miktarda değil. Patates ve ekmek gibi karışık karbonhidratlardan kaçınmaya yine de pek gerek yok. Eğer kilo verme planı başarılı bir şekilde izlenirse, sağlık üzerindeki faydaları açıkça görülecektir. Yüksek kalorili diyetlerin (Dünya Sağlık Örgütü en az 1200 kalori önermekte) daha iyi tolere edildiği ve tıbbi gözetim altında yapılmayan çok düşük kalorili rejimlere kıyasla daha uzun vadeli basarı elde ettikleri gösterilmiştir.

Bilimsel Temel

Size kilo verdirecek 40-30-30 dengesinde özel bir diyet yok. “Zone”a girmek pek çok kişide ağır kalori kaybına neden olacak ve bu da kilo kaybıyla sonuçlanacak. Kitaptaki “bilimsellik” gıda uzmanlarının bildiği gerçeklerin tarif edilmesidir. Eicosanoids hastalığa neden olmaz ve karbonhidratlar ve insülin sizi şişmanlatmaz, tabi ihtiyacınız olandan fazla kalori almazsanız.

Benzer Gönderiler