Beş Tibet hareketi, ilk kez Peter Kelder tarafından 1939’da The Eye of Revelation adlı yayında tanıtılan ve 2500 yıldan daha eski olduğu bildirilen bir egzersizler sistemidir. Ayinlerin, Hindistan’da ortaya çıkan yoga serilerine benzer bir Tibet yoga biçimi olduğu söylenir.

Tibet’in Gençlik Pınarı Nedir

Zamanında Hindistan’da görev yapmış bir İngiliz albayı (Colonel Bradford), Himalaya dağlarındaki bir grup Tibet Rahiplerin, ilerleyen yaşlarına rağmen, gençliklerini, canlılıklarını ve sağlıklarını koruduğu hakkında çok şey işitmiştir. Bu işin sırrını öğrenmeyi aklına koyan İngiliz, emekliye ayrıldıktan sonra, yeniden Hindistan’a gider. Artık yaşı ilerlemeye başlamış olan emekli albay, Tibette sözü geçen manastırı bulur, orada Tibetli keşişlerden temel sağlık ve gençlik sırlarını öğrenerek, bir yıl geçirir. 

Tibetli Lamaların gençliklerini korumalarının ardındaki sır, her gün düzenli olarak yaptıkları, temeli yogaya dayanan, beş farklı egzersiz hareketinde gizlidir. Yapılması çok basit olan bu hareketleri, bir nefes alma/verme tekniği tamamlar. Emekli albay, bir yılın sonunda, vatanı İngiltereye döndüğünde çevresindekiler onu tanımakta zorlanmış, çünkü 1 yıl önceki halinden çok daha genç görünüyormuş. 

Türkiyede “5 Tibet Ayini” olarak da tanınan, “Peter Kelder” isimli yazar tarafından 1939’da yayına sunulan, ingilizce orjinal adı “The Eye of Revelation” olan bu kitaptan sonra 5 hareketin etkileri ağızdan ağıza dolaşmış, bir efsane gibi dünyaya yayılmıştır. Günümüzde dünyada binlerce insan, bu özel yogayı uygulamaktadır.

Etkileri şöyle sıralanabilir:

 • Gençleşen cilt
 • Solan yaşlılık lekeleri
 • Yok olan vücut ağrıları
 • Yenilenen enerji düzeyleri
 • Tepeden tırnağa fiziksel canlanma
Benzer Yazılar

Tibet yogasının temelinde yatan sır, endokrin (hormonal) sistemimizin, yaşlandıkça giderek daha az hormon salgılamaya başladığı gerçeğine dayanır. Bu gençliğin üretken yıllarını tamamladıktan sonra, artık karşı cinse çekici gelecek bir görünüme, ya da gençlik enerjisine ve dürtülerine gereksinim duymayacağımızla ilgili olabilir. Bu nedenle, belli bir yaştan sonra, yavaş yavaş hormon musluğu kapanmaya başlar. Bunun sonucu ise, hepimizin çekindiği yaşlılık işaretleridir. 

Yeniden canlandırıcı (rejuvenation) yoga egzersizleri, endokrin (hormonal) sistemimizi harekete geçirerek, doğal hormonlarımızın salgılanmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bunu gerçekleştirebilmek için çakralarımızın, mümkün olan en yüksek dönüş hızına ulaşmış olmaları gerekir. Bu çoğu insana anlaşılmaz veya saçma gelebilir, ancak bu hareketler asırlardır hastalıklara karşı doğal yöntemlerle mücadele veren Çinliler ve bazı Asya halkları için, günlük yaşamlarının bir parçası olmuştur.

Yaşınız ve fiziksel durumunuz ne olursa olsun, gençlik, sağlık ve canlılık kazanmak için, her gün kısa bir süre de olsa, bu egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu hareketleri gerçekleştirirken, belli bir nefes alma/verme tekniği önemlidir. İlk hareketten sonra, her dört harekette, aksiyonu başlatırken derin nefes alıp, aksiyonun ikinci yarısında nefes verilmesi gerekmektedir. Soluk alıp vermenin bu hareketlerin avantajından yararlanmak bakımından doğrudan bağlantısı vardır. 

5 Tibet Hareketi Nedir

1. Hareket:

1. Hareket

Dik durarak ayaklarınızı hafif açın. Çözülmüş, rahat bir durumdasınız. Nefes alarak, kollarınızı iki yana açarak, parmak uçlarınızın tüm alana değmesini vizyonlamaya çalışın. Şimdi yavaş yavaş, avuç içleriniz yere bakacak şekilde, saat yönünde dönün, dönerken burnunuzdan nefes alıp verin, isteğe bağlı hızlanın. Eğer yardımcı olacaksa, dönerken bakışınızı, göz yüksekliğinde, herhangi bir yere yöneltebilirsiniz. Dönerken denge sağlamak için, dizlerinizi hafif kırmanızda bir sakınca yok. Dikkatinizi enerji bölgenize, yani göbeğinize yöneltin. 

Dönüş sonrası, ellerinizi göğüs hizasında birbirine kapatarak, elinizin iki başparmak tırnağına odaklanın, başınızın dönmesinin kaybolduğuna tanık olacaksınız. 

Vücudunuzun ortasında (göbeğinizin hemen altında) bulunup, nefes alışverişinizle dengenizin yerine gelmesini bekleyin. Dönerken mide bulanma ve baş dönmesi oluşabilir, bu gayet doğaldır.

2. Hareket:

2. Hareket
Benzer Yazılar

Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına uzatın. Burnunuzdan derin nefes alıp verin ve rahatlayın. Çözülmüş ve rahat bir durumda olmanızı sağlayın, yerin sizi taşıdığını hissedin. Dikkatinizi enerji bölgenize, yani göbeğinize yöneltin. Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Bacaklarınızı yere dik olarak kaldırırken, ayaklarınızın düz durmasına gayret edin. Eğer zorlanıyorsanız, dizlerinizi kırarak kaldırabilirsiniz, hatta tüm 21 hareketi bu şekilde de yapabilirsiniz. Bu en zor harekettir, belinizi incitmemek için dikkatli olmalısınız! Ayaklarınızı ve başınızı kaldırırken, burnunuzdan derin nefes alın, ayaklarınızı ve başınızı indirirken nefes verin.

3. Hareket:

3. Hareket

Vücudunuzu dik tutarak, dizlerinizin üzerinde durun. Ayak parmaklarınızı kırarak, üzerine basın. Bu durum animasyonda maalesef belli olmuyor. Ellerinizi kalçalarınızın altına dayayın, çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Şimdi burnunuzdan derin nefes alarak, başınızı mümkün olduğu kadar geriye doğru eğin, sırtınızı ve omuzlarınızı arkaya doğru esnetin, nefes alın. Başlangıçtaki pozisyona geri dönerken, şimdi başınızı, omuzunuzu ve kollarınızı ön tarafa esnetin, çenenizi göğsünüze yaklaştırın nefes verin.

4. Hareket:

4. Hareket

Bacaklarınızı ileriye doğru uzatarak, yere oturun. Ayaklarınız 40cm kadar aralık olsun, ellerinizi yere koyarak destek alın. Çenenizi göğsünüze doğru eğin. Burnunuzdan derin nefes alarak, başınızı mümkün olduğunca arkaya doğru eğin. Kollarınızı düz tutarak, ayak tabanlarınızı ve ellerinizi yere basarken, dizlerinizi kırın, gövdenizi yere paralel şekilde havaya kaldırın, burnunuzdan nefes alın. Adalelerinizi bir an için kasın ve ardından baştaki pozisyona geri dönün, bu esnada nefes verin.

5. Hareket:

5. Hareket

Kollarınız dik ve bedeniniz aşağı sarkmış halde durun. Avuçlarınızı yere koyun. Başınızı yumuşak şekilde mümkün olduğu kadar geriye yatırın. Burnunuzdan derin nefes alarak, ayaklarınızı ve ellerinizi oynatmadan, kalçanızı yukarıya kaldırın ve vücudunuzda ters “V” şekli meydana gelsin. Nefes vererek, ilk pozisyona geri dönün.

Tibet’in 5 Hareketi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tibet hareketlerine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kronik bir sağlık probleminiz bulunuyorsa, bu egzersizlerin size uygun olmayabileceğini unutmamalısınız.
 • Hareketler, Hindu felsefesinden esinlendiğinden pek çok kişi Tibet hareketlerini bir ayin olarak görür. Ancak hareketler, enerji merkezlerinin çalışmasını düzenlemeyi amaçlar. Bir dini inançla bağlantısı bulunmaz.
 • Egzersizlere ilk başladığında bazı yan etkiler hissedebilirsiniz. Baş ağrısı, mide bulantısı, ağlama krizleri, sinir gibi yan etkiler vücudunuzun enerji merkezlerinin düzenlenmeye başladığının göstergesidir.
 • Tibet hareketlerini günde 3 kere uygulayarak başlayabilirsiniz. Bu sayede vücudu bir anda zorlamamış olursunuz. Her hafta hareketleri ikişer adet arttırarak 21 tekrara ulaşmalısınız. Eğer isterseniz daha sonra sabah ve akşam 2’şer kere uygulayabilirsiniz.
 • Hareketleri uyguladıktan sonra ılık bir duş almanızda fayda vardır. Eğer duş alacak zamanınız bulunmuyorsa, vücudunuzu nemli bir bez ile silmeyi düşünebilirsiniz.
 • Hareketler herkeste farklı sürede etki etmeye başlayabilir. Bu nedenle acele etmemeli ve kendinizi başkalarıyla karşılaştırmamalısınız.
 • Daha fazla etki görmek için beslenmenize dikkat edebilirsiniz. Şeker ve hazır gıdaları beslenme programınızdan çıkararak daha fazla sebze tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Benzer Gönderiler