50 yıl önce yayınlanan ilk Genel Cerrah raporundan bu yana önemli ilerlemeye rağmen sigara, Dünya’da önlenebilir hastalık ve ölümlerin en büyük tek nedeni olmaya devam ediyor. (9) Sıradan sigarada yaklaşık 600 bileşen vardır. Yakıldığında sigaralar tipik olarak 7.000’den fazla kimyasal oluşturur. Bu kimyasalların en az 69’unun kansere neden olduğu bilinmektedir ve çoğu toksiktir. (7)

Sigaranın İç Organlardaki Yağlara Etkisi:

Aktif sigara içme ve bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz toleransı arasında doğrudan bağlantılar bildirilmiştir. Diyabet geliştirme riski, en çok sigara içenlerde (günde> 20), daha hafif sigara içenlere ve eski sigara içenlere göre önemli ölçüde hizalandı. (1)

Sigaranın Kalp Sağlığına Etkisi:

Benzer Yazılar

Yaygın olarak sigara içmenin ve 2. el sigaraya maruz kalmanın kardiyovasküler sağlık riski oluşturduğu anlaşılmaktadır. Bu kısmen, çeşitli çalışmalarda hem erkeklerde hem de kadınlarda gözlenen daha düşük HDL seviyelerinden kaynaklanmaktadır. (4)

Sigaranın İltihaplanma Üzerindeki Etkisi:

Ağır sigara içenlerde CRP düzeyleri, sigara içmeyenlere kıyasla iki kat daha fazla konsantrasyon düzeylerinde bildirilmiştir ve ikinci el dumana maruz kalan çocuklarda önemli ölçüde artmıştır. (2) Sigaraya bağlı değişikliklerin çoğu bıraktıktan sonra geri döndürülebilir olsa da, CRP eski sigara içenlerde sigarayı bıraktıktan sonra 10 ila 20 yıla kadar önemli ölçüde yükselebilir, bu da daha önce sigara içenlerde devam eden düşük dereceli inflamatuar tepkiyi düşündürür. (3)

Sigarayı Bırakma

Sigarayı bırakmak zor olabilir, ancak uzmanlar, aşağıdakilerin başarı şansınızı artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Çok uzak olmayan (ama bugün değil) bir gün seçin ve buna hazırlanın. “Soğuk hindiyi” mi yoksa zamanla kademeli olarak mı bırakacağınıza karar verin. Arkadaşlarınıza ve ailenize tarihi anlatın ve sigara ile ilgili tüm aksesuarlardan kurtulun. Sakız, nane şekeri ve pastil gibi ikameleri stoklayın. “Tetikleyicilerinizi” belirlemeye ve bu ilişkileri kırmaya çalışın. Bıraktığınız gün meşgul olun, dürtülerden kaçının, daha az alkol alın. Her seferinde bir gün almaya çalışın.

Gerekirse, nikotin bantları, sakızlar veya pastiller gibi NRT’leri kullanmayı düşünebilirsiniz. Sigarayı bırakmak için bir NRT kullanmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun. Ayrıca doktorunuzla bupropion (Zyban) veya varenicline (Chantix) gibi sigarayı bırakmaya yardımcı olacak ilaçlar hakkında da konuşmak isteyebilirsiniz. Bu ilaçlar nikotin içermez, ancak yan etkileri olabilir.


Referanslar

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18073361

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2780563/

3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17494805

4) https://pace-cme.org/2013/07/18/cigarette-smoking-negively-affects-hdl-c-in-multiple-ways/

5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19953845

6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3449664

Benzer Yazılar

7) https://www.lung.org/stop-smoking/smoking-facts/whats-in-a-cigarette.html

8) https://www.surgeongeneral.gov/library/reports/50-years-of-progress/fact-sheet.html

Benzer Gönderiler