Vücudumuzda 24 saatte ne mi oluyor… Bakalım 24 saatte vücutta olanlar neler?

06.00 : Vücutta kortizon* salgılamasıyla organizmalar uyanıyor. Bu uyanma, vücut için kendini yavaşca kalkmaya hazırlama işareti. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve proteinler hizmete hazır duruma geliyor.

(*Kandaki şeker miktarını artırır, alerji ve iltihaplanma önleyici)

07.00 : Vücutta hala enerji olmadığından, hâlâ güçsüz olduğundan spor yapmaktan kaçınmak gerek. Kalbe ve dolaşıma gereksiz yüklenmiş olursunuz. Spor yerine kahvaltı etmek ile başlayın, sindirim bu saatte mükemmel çalışır. Kahve ile güne başlayıp metabolizmanızıda hızlandırabilirisiniz. Spor öncesi lazım olacaktır.

08.00 : Libidonun en yüksek olduğu saat. Yani artık spor saati. Vücutta fazla miktarda hormon salgılanıyor. Bu sigara tiryakileri için de aynı durum. Kahvaltı sigarası damarları her zamankinden daha fazla çok daraltır. Tabi ki tasvip etmiyoruz.

09.00 : Vücudun dinç ve kuvvetli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız, bu en doğru zaman. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülür, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.

10.00 : Organizmanın kendine gelme, ‘ben burdayım’ deme saati. Fazla enerjik, vücut en yükes ısı seviyesinde. Verimliliğimiz de öyle. ‘kısa süre belleği’ iyi durumda. Bir önemli ayrıntı: 10.00 ile 12.00 arası enfarktüs* olaylarına sık rastlanıyor.
(*Akciğer, kap gibi organlarda bir atardamarın, doku bozukluğu nedeniyle, kan pıhtısıyla tıkanması.)

11.00 : Vücudun tam formunda olduğu, verimli olmaya programlı bir saat. Kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk bile gözden kaçabilir. Hazır cevaplık tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik problemleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan çözülür.

12.00 : Siesta saati. Dikkat azalıyor ve insanı uyku basıyor. Midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor. Zira kan, sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor. Öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanıyor.
(siesta her ne kadar meksika ile öğle uykusu olarak bütünleşsede, aslında günün dinlenmek için uzun öğle arasıdır)

13.00 : Vücut formdan düşüyor. Verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısına iniyor. Bütün organlar en alt seviyede çalışıyor, sadece safra* öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor.
(*Yağların ve yağda emilen vitaminlerin emilimini kolaylaştırır.)

Benzer Yazılar

14.00 : Bitkin oluruz. Çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. Diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati ? Çünkü bu saatte acı az hissediliyor ve lokal anestezi uzun süre devam ediyor. (30 dk.)

15.00 : Enerji geri geliyor, bellek tam formunda. İkinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahkinden az. Kafeinli içeceklerle sabahki forma yakınlaşabilirsiniz.

Kafein vücut metabolizma hızınızı artırarak dinçlik verir.
Spor için en iyi saat

16.00 : Spor için en iyi saat. Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda. Spor yapmayanlar için hiç yoktansa oturduğunuz yerde küçük hateketler yaparak yada günlük hayatta asansör vs kullanmayıp merdiveni tercih ederek sağlığınıza sağlık katabilirsiniz.

17.00 : Organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor. Kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. Tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. Midedeki asit miktarı fazlalaşıyor. 17.00’ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor. Aman dikkat.

18.00 : Akşam yemeği için ideal saat. Pankreas* bu saatte özellikle aktif.
(*Midede sindirimin ve hazmın yapılabilmesini kolaylaştırır)

19.00 : Kan basıncı ve nabız tembelleşiyor. bu nedenle kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat, tehlikeli olabiliyorlar. Antidepresanların tesiri de bu saatte daha fazla.

20.00 : Karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. Alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalı. Etkisi hemen görülüyor. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor. Yemeği* kesiyoruz…
(*ana öğünü bitiriyoruz, eğer diyet uyguluyorsanız ara öğüne devam)

21.00 : Sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. Gelen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor ve bu çok tehlikeli. Kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.

Bağışıklık sistemi öncüleri, koruyucular

22.00 : Vücudun polisi akyuvarlar* aktif hale geliyor. Sigara içenler dikkat! Bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.
23.00 : Organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durduruyor. Sakinleşip, rahatlıyoruz. tatlı rüyalar

24.00 : Uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor ve yenileniyor. İlk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz.

01.00 : Verim en alt düzeyde. Bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor, dikkat azalıyor, çünkü vücut kendini uyumaya proğramlıyor.

02.00 : Eğer yoldaysak, araba kullananlar dikkat: Görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor.

Benzer Yazılar
Bedenin de ruhun da en karanlık safhası: Gece Uykusu

03.00 : Bedenin de ruhun da en karanlık safhası. Melatonin* hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor. İntihar edenlerin sayısı fazlalaşıyor.
(*melatonin günışığı azaldıkça ters orantılı şekilde artışa geçer ve gece en yoğun şekilde salgılanıyor. Yaşlılıkla birlikte salgılanması azalıyor. Bu yüzden kararsızlığa düşürüp intihara teşvik ettiği kitle gençler)

04.00 : Stres hormonundan enerji kazanıyoruz. Enfarktüs krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. Doğum yapma olasılığının en yüksek saati.

05.00 : Erkeklik hormonu (Testosteron) salgılanması artıyor. Stres hormonları (Adrenalin, Noradrenalin, Dopamin vb.) bizi faaliyete geçiriyor ve gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. Vücudumuz harekete geçiyor. Kaybolan enerji yeniden geri geliyor.

Vücutta bu olaylar döngü şeklinde devam ediyor….

Benzer Gönderiler