Ne demişler “Bal, ölümden başka her derde şifadır” Propolis, Arı Sütü ve Ham Bal hakkında belki de ilk defa öğreneceğiniz bilgiler bu yazıda…

Propolis Nedir?

Arılar tarafından , kovandaki mikropları yok etmek ve kovanın sterilizasyonu için kullanılan Propolis; bitkinin yaprak, sap ve tomurcuklarından toplanan güçlü antioksidan ve antimikrobiyal etkilere sahip bir arı ürünüdür.
Propolis kovandan çıktığı gibi ham haliyle tüketilebilir özellikte değildir. Kovanda balmumu ile karışık halde, oldukça sert bir üründür. Bu haliyle vücudumuz propolisi yanlızca %2  oranında sindirebilmektedir. Dolayısıyla propolisin biyoyararlılığını artırmak ve insan tüketimine uygun hale getirebilmek gereklidir. Bunun için mutlaka uzmanlar tarafından uygun koşullarda eksraksiyon yani özütleme işlemi yapılmalıdır.
Özütleme işlemi aşamasında propolisin içindeki balmumu ve diğer safsızlıklar ayrıştırılarak, ona antimikrobiyal antioksidan vb. özellik kazandıran yararlı bileşenler ekstrakte edilir. Uygun koşullarda işlenmediği takdirde propolisin biyolojik aktivitesi ve sağlık etkilerinden bahsetmek söz konusu değildir.
Tüm Avrupa’daki endemik bitkilerin üçte biri Anadolu coğrafyasında yer alıyor. Bu sebeple Anadolu propolisi çok özel bir antioksidan profiline sahiptir.İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda;

 1. Diğer propolis türleriyle karşılaştırıldığında Anadolu propolisinin daha yüksek antioksidan etkiye sahip olduğu,
 2. Nar suyundan 80 kat daha yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.

Propolis Faydaları

 • Antioksidan ve karaciğer koruyuculu
 • Benzer Yazılar
 • Antibakteriyel, antiviral ve antifungal
 • Bağışıklık güçlendirici
 • Antikanserojen

2003 yılında Güney Kore’de yapılan bir bilimsel çalışmada, propolisin antiviral ve antikanserojenik ve diğer pek çok biyolojik aktivitesinden sorumlu kafeik asit fenetil ester (KAFE) bileşeninin bağışıklık üzerindeki etkileri incelenmiştir. Fareler üzerinde yapılan araştırmanın sonucunda KAFE’nin düzenleyici etkileri olabileceği bilimsel olarak ortaya konulmuştur.
2005 yılında Çin’de gerçekleştirilen çalışma sonucunda, propolisin kan şekerini ve vücutta glikoz kan lipit metabolizmasını düzenlediği ortaya konulmuştur.
2006 yılında İtalya Messina Üniversitesi Mikrobiyoloji Bölümü’nde yapılan çalışma sonucunda, propolisin ülserin etkilerinden biri olan Helicobacter pylori üzerine antimikrobiyal etki gösterdiği ve antibiyotikle birlikte kullanıldığında sinerjistik etkisiyle Helicobacter pylori’yi inhibe ettiği ortaya konulmuştur.
2006 yılında Amerika’da Ohio Eyalet Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, çocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna karşı ekinezya, propolis ve askorbik asit kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, ekinezya, propolis ve askorbik asit birlikte kulanımının üst solunum yoları enfeksiyonu vaka sayısında, semptomların süresinde ve hastalık gün sayımında azalma meydana getirdiği belirlenmiştir.
2010 yılında İtalya’da yapılan bir başka bilimsel çalışmada propolis ve çinko uygulamasının 1-5 yaşları arasında tekrarlayan ve ani gelişen orta kulak iltihabı geçmişi olan 122 çocuk üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, bu uygulamanın  yeni akut orta kulak iltihabı oluşum riskimi azalttığı belirlenmiştir.

Arı Sütü Nedir?

Kovan içerisindeki genç işçi arıların, bol miktarda polen ve bal tüketerek yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları değerli bir arı ürünüdür. İşçi arılar, arı sütünü ana arıyı ve yavru arıları beslemek için kullanırlar. Arı sütü, kovandaki ana arının yaşam boyu kullandığı besşn maddesidir. Kovandaki işi arılar yalnızca 45 yaşarken; hayatı boyunca arı sütü ile beslenen ana arı 5-7 yıl arası yaşayabilir; diğer arılardan 2 kat daha büyük olur ve her gün 2 bin yumurta bırakarak koloninin devamlılığını sağlar.

Arı Sütü Faydaları

 • Enerji ve zindelik artırıcı, metabolizma düzenleyici, Oksijen metabolizmasını ve kandaki gllikozdan yararlanma düzeyini artırıcı
 • Bağışıklık artırıcı, virüslere ve kanser hücrelerine karşı bağışıklık cevabını sağlayan T-lenfositlerin oluşumunu tetikleyici
 • Kolajen sentezini arttrıcı
 • Sperm kalitesini ve yumurta sayısını artırıcı
 • Kalp damar sağlığını geliştirici

Ham Bal Nedir?

Benzer Yazılar

Ham Bal, kovandan alındığı hali ile tüketime sunulan doğal baldır, pastörize ve polenleri tutacak derecede filtre edilmemiştir. Bu haliyle antibakteriyel aktivite gösterir.
Pastörizasyon balda enzim, vitamin ve antioksidan özelliğe sahip bazı fenolik ve flavanoid yapıdaki faydalı bileşenleri kaybettirirken; filtrasyon ise baldaki poleni kaybettirir.

Propolis ve Beslenme

Propolis damlayı yetişkinler günde 20-80 damla, çocuklar günde 10-40 damla doğrudan veya bal, yoğurt, pekmez vb. gıdaların üzerine damlatarak; suda çözünür propolis damlayı ise aynı şekilde doğrudan veya su, süt, meyve suyu, vb içeceklerle birlikte tüketebilirsiniz.
Propolisli ham ballı karışım ürünlerinden ise günde 1 tatlı kaşığı doğrudan veya süt, yoğurt gibi gıdalarla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca propolisi damla veya ham bal ile tüketebilirsiniz.

Propolis’i Nereden Alırım

Propolis’in tıpkı diğer besin takviyeleri gibi sahteleri oldukça yaygın olduğundan doğru kaynaklardan satın alınması gerekmektedir.

Sende Propolis’in doğru kaynaklardan eline ulaşmasını istiyorsan: Propolis çeşitlerinin HepsiBurada

#işbirliği 

Benzer Gönderiler