Hava ile kızartma yapan airfryer fritözlerde temel mantık pişirme için konveksiyon ve termal radyasyon kombinasyonunun kullanılmasıdır.

Fritözün üst kısmına yakın bir Isıtma elemanı, pişirme alanındaki havaya isi yayar, bir fan ise ısıtılmış havayı hızla etrafında dolaştırır. Bu kombinasyon, çok yoğun bir isi transferi oluşturarak fırında pişirmeden çok, kızartmaya daha yakın bir pişirme yöntemiyle sonuçlanır. Fritözün içindeki hızlı ve yüksek hava akımı, ısıyı yiyeceğin tüm kısımlarına ve kenarlarına yüksek yoğunlukta aktarabilir ve kalın yiyeceklerden geçebilir. Bu nedenle içine koyduğunuz besinlerin her yeri eşit oranda pişecektir ve eminim çok lezzetli olacaktır. Buraya kadar zaten çok güzel görünüyor ama detaylarda kayboluyor insan.

Biz neden kızartma istemiyorduk bunu hatırlayalım isterseniz. Kızartma sonucunda kanserojen bileşik olan akrilamid üretilir. Akrilamid, özellikle kızartma sıcaklığına karşı çok hassastır ve oluşumu, kızartma sıcaklığı arttıkça önemli ölçüde artar.

Hava fritözlerinde çok hızlı bir oranda yüksek sıcaklıklar ortaya çıkar ve bu nedenle gıdaların yanması son derece kolaylaşır. Ve bu yanmış/ kömürleşmiş yiyecekler de kanserojen olabilir.

Hava fritözünde kızartmanın derin yağda kızartmaya göre daha az yağ içeriği ve minimum akrilamid oluşumuna sahip olduğu da çalışmalarda belirtilmektedir.

Sonuç: Kötünün iyisi diyebiliriz.

  • Derin yağda/geleneksel kızartmaya göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir.
  • Fırınınız varsa ve kullanıyorsanız bence almaya gerek yok.
  • Yalnız yaşıyorsanız ve fırınınız yoksa alabilirsiniz.
  • Dışarıdan sürekli fast-food sipariş veriyorsanız bunlardan alıp evinizde nispeten daha sağlıklı bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Fırın kullanıyor ve pratik ihtiyaçlara gereksiniminiz yoksa ilk tercih arasında kesinlikle olmamalı.

Benzer Yazılar

Benzer Gönderiler