Paleo diyeti, insan avcı-toplayıcı atalarının binlerce yıl önce yediklerine benzeyecek şekilde tasarlanmıştır. Öncelikle besleyici yoğun, toksin içermeyen, sebzeler, meyveler ve et gibi bütün gıdalardan oluşan bir diyettir; ılımlı fındık, çilek ve bal alımı; Düşük tahıl alımı ve süt veya süt ürünleri, baklagiller, tuz, alkol veya rafine karbonhidrat alımı yok.

Teori, atalarımızın tüm gıda diyetleri ve aktif yaşam tarzları nedeniyle bugün popülasyonlarımızın muzdarip olduğu aynı kronik hastalıklardan muzdarip olmadıklarıdır. Atalarımızın diyetini taklit ederek, uzmanlar aşağıdaki belirteçlerde birçok gelişme gösterdiler.

Tekli doymamış ve Omega-3 yağlarından zengin diyetlerin obezite, kanser, diyabet, kalp hastalığı ve bilişsel gerileme vakalarını önemli ölçüde azalttığına inanılıyor.

Paleo ile Whole30 Arasındaki Fark: Paleo yemek uzun vadeli bir yaşam tarzıdır, Whole30 ise sisteminiz için bir sıfırlama anlamına gelir. Whole30 diyeti, paleo ile aynı yiyeceklerin hepsini ortadan kaldırır, ancak aynı zamanda şu sınırlamaları da içerir: Bal, akçaağaç şurubu, hindistancevizi şekeri dahil her türlü şeker.

Benzer Yazılar

Paleo Diyetin İç Organlardaki Yağlara Etkisi

Paleo diyeti doğal olarak protein açısından yüksek, karbonhidrat oranı düşük ve işlenmiş yiyecek veya şeker içermez. Diyetin ayrıca çok doyurucu olduğu ve atıştırma ve aşırı yemeyi azaltmaya yardımcı olabileceği bildiriliyor.
Nordik beslenme önerilerine kıyasla paleo diyetinde 70 katılımcı altı ay sonra 2,5 kat ve 12 ay sonra iki kat daha fazla kilo verdi (3)

»  Kilo Verme Süresince Egzersiz

Paleo Diyetinin İnsülin Direnci Üzerindeki Etkisi

Paleo diyetinin kısa süreli tüketimi bile sağlıklı hareketsiz insanlarda glikoz toleransını iyileştirebilir, insülin sekresyonunu azaltabilir ve gerekli kilo kaybı olmadan insülin duyarlılığını artırabilir İskandinav beslenme önerilerine kıyasla diyet (3)

Paleo Diyetinin Kardiyovasküler Sağlık Üzerindeki Etkisi

Sadece iki hafta boyunca Paleolitik tipte bir diyet tüketmek, kan basıncını, kolesterolü ve trigliseridleri düşürdü ve HDL kolesterolü Hollanda Sağlık Konseyi tarafından önerilen bir diyetten daha iyi yükseltti

Benzer Yazılar

Paleo Diyetinin İltihaplanma Üzerindeki Etkisi

Paleo diyeti, iltihabı azaltmak için çalışılan yiyeceklerde yüksektir (4)

Paleo Diyetine Başlamak

Herhangi bir diyete başlamadan önce bir doktorla konuşmanız önerilir ve paleo diyetine veya yaşam tarzına başlamak isteyen kişiler için birçok çevrimiçi program ve tarif vardır.

Bir paleo diyeti, işlenmiş gıdaları, süt ve süt ürünlerini, baklagilleri, tuzu, alkolü ve rafine karbonhidratları ortadan kaldırmayı içerir.

Paleo diyet yapanlar genellikle fındık, çilek, bileme ve tahıl tüketimini azaltır ve öncelikle sebze, meyve ve et gibi bütün yiyecekleri yemeye odaklanır.

»  Koşmaya Başladığımızda Vücudumuzda Olanlar

Referanslar

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25304296
2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19209185
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24473459
4) https://www.healthline.com/nutrition/13-anti-inflammatory-foods
5) https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00125-007-0716-y

Benzer Gönderiler