Bazı insanlar lakto-ovo-vejetaryen diyetini en geleneksel vejetaryen diyet olarak düşünür . Bu varyasyonda et veya balık yemezsiniz, ancak yine de diyetinize yumurta ve süt ürünlerini dahil edersiniz.

“Lakto” ön eki, inek sütü veya süt ürünleri anlamına gelir ve süt anlamına gelen Latince lac kelimesinden gelir. Sadece inekler ve insanlar gibi memeliler süt üretebilir.

“Ovo” öneki yumurta anlamına gelir ve yumurta anlamına gelen Latince ovum kelimesinden gelir.

Lakto-ovo-vejetaryen beslenme, yumurta, süt, peynir, tereyağı, yoğurt, ekşi krema, dondurma ve diğer süt ürünlerini diyetinize dahil etmek anlamına gelirken, sığır eti, balık , tavuk gibi tüm hayvansal etleri hariç tutmak , ve domuz eti.

Bazı insanların bu varyasyonu seçmelerinin dini veya kültürel nedenleri vardır. Örneğin, Hinduizm ve Budizm’i takip eden insanlar lakto-ovo-vejetaryen bir diyet izleyebilir (1415).

Lakto-vejetaryen Diyeti

Bir lakto-vejetaryen diyeti , “lakto” ön ekinin önerdiği gibi, süt ürünlerini içeren bitki bazlı bir diyettir.

Bu varyasyon, inek sütü gibi süt ürünlerini ve onunla yapılan yiyecekleri içerir. Bunlar peynir, tereyağı, ekşi krema, yoğurt ve dondurmayı içerebilir.

Sığır eti, domuz eti, tavuk ve balık gibi tüm etleri içermez. Ayrıca yumurta hariçtir.

Lakto-ovo-vejetaryen diyetinde olduğu gibi, insanların lakto-vejetaryen diyeti uygulamak için dini veya kültürel nedenleri olabilir. Bu varyasyon, Jainizm, Hinduizm ve Budizm’i takip eden insanlar arasında yaygındır (1415).

Bir lakto-vejetaryen diyet, süt, peynir, yoğurt ve dondurma gibi süt ürünlerini içerir, ancak yumurta, et ve balığı içermez.

Ovo-vejetaryen Diyeti

Bir ovo-vejetaryen diyeti , süt ürünlerini içermez, ancak “ovo” önekinin gösterdiği gibi yumurtaları içerir.

Benzer Yazılar

Et ve balığı hariç tutmanın yanı sıra, bir ovo-vejetaryen diyeti, inek sütü, peynir, tereyağı, ekşi krema, yoğurt ve dondurma gibi tüm süt ürünlerini ve bunlarla yapılan yiyecekleri hariç tutar.

Bununla birlikte, bir ovo-vejetaryen diyeti uygulayan biri, çırpılmış yumurta, katı yumurta ve omlet gibi yumurta ve yumurta yemeklerini içerir . Yumurtaları kekler, kekler ve ekmekler gibi fırıncılıkta da kullanabilirler.

Ovo-vejetaryen diyeti, tüm formlarda yumurta içeren ancak süt ürünleri, et veya balık içermeyen bir varyasyondur.

Flexitarian Diyeti

Bir flexitarian diyet onun “esnek” öneki ile belirtilen sıkı vegan ya da vejetaryen diyetten daha esnek olacak şekilde tasarlanmıştır. Az miktarda hayvansal ürüne izin verirken bitki bazlı gıdaların faydalarını vurgular.

Yemek yemeye öncelikle bitki odaklı bir yaklaşım benimser, ancak bazı et ve yumurta ve süt ürünleri gibi diğer hayvansal ürünleri ölçülü olarak içerir.

Esnek bir diyetin ana prensipleri, çoğunlukla bütün bitkisel gıdaları yemeyi, proteinin çoğunu hayvanlar yerine bitkilerden almayı , mümkünse ilave şeker ve işlenmiş gıdaları sınırlamayı ve ara sıra et ve hayvansal ürünleri dahil etmeyi içerir.(16).

Esneklik düşkünü, bazen az miktarda et yedikleri için teknik olarak vejeteryan sayılmaz. Diyeti yaşam tarzlarına uyacak şekilde tasarlamak bireye kalmıştır.

Benzer Gönderiler