Kelebeklerin peşinden koşmak, kumsalda kumlarda koşmak, güneşin altında, ağaçların arasında koşmak: Amaç ne? Koşmak için herhangi bir amaca ihtiyaç var mı ki? Bir yudum mutluluk peşinden koşanlar, bu yazı tam sizlik…Zaman çizgisinde koşmaya başladığımız andan, 30. dakikaya kadarki sürede vücudumuzda olup bitenler…

Koşmaya Başladığımızda Vücudumuzda Olanlar – İlk 5 Saniye

İlk 5 Saniye

Tükettiğimiz besinlerden ATP (adenozin trifosfat) elde ederiz. Kaslar vücuttaki enerji kaynağı olan ATP’yi kullanmaya başlar. Koşmaya başladığımız andaki o his ATP’nin ADP’ye dönüşmesinden kaynaklanır. Her dönüşümde bir Fosfat kopar ve böylece enerji ortaya çıkar. Kas hücrelerimiz ise bu patlamanın ardından ADP’leri tekrar ATP’ye dönüştürürler.

İlk 90 Saniye

Daha fazla ATP sentezi için uğraşan kas hücreleri, hızla glikojenleri parçalamaya başlar. Glikojen kaslarımızda depoladığımız şekerdir. Bu sırada kan şekeri diye adlandırdığımız şeker ise çekilmeye başlar. Bu sebepten hafif koşuların yüksek kan şeker sorunu yaşayanlar için iyi olduğunu sıkça söylenir. Tabi bu sırada ilk yorulma belirtileri de görülmeye başlanır. Şeker moleküllerini yaktıkça vücutta laktik asit salgılanır. Kaslarda hissedilen o yanma hissi laktik asitin etkisidir. Laktik asit aynı zamanda beynimize yorulma sinyalleri gönderen bir uyarıcıdır.

Sonraki Birkaç Dakika

Bu aşamada kalbimizin atışı artmaya başlar ve kaslara doğru kan dolaşımı hızlanır. Çünkü bu sırada kan en önemli görevi olan vücuttaki olup biteni idare etmeye çalışır. Şeker kullanımını en iyi şekilde yapmak için kas hücrelerimiz daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bu da koşarken daha derin nefes alma isteğimizin ana sebebidir.

İşte en sevdiğimiz… Tam bu sırada vücudumuz kalori yakmaya başlar. Bu kalorilerin bir kısmı yağ olarak depolanmış olabilir. Bu da fazla kilosu olanlara neden koşunun tavsiye edildiğinin göstergesi. Bu aşamada gerçekleşen faaliyetler vücut ısımızın yükselmesine sebep olur. Vücudumuz da tekrar ideal sıcaklığına dönmek için terleme mekanizmasını devreye sokar. Yani temel olarak terleme vücudumuzun ideal ısısında kalma isteğini gerçekleştirmek için kullandığı bir dengeleme mekanizmasıdır.

Koşmaya Başladığımızda Vücudumuzda Olanlar – İlk 10 dakika

10 Dakika İçinde

İşte bu aşamada vücudunuzun fit olup olmaması fark oluşturacaktır. Eğer boy-kilo dengeniz yerindeyse kas yapınız yerinde ve ATP depolarınız da dolu demektir. Bu durumda etkin bir biçimde oksijen akışı gerçekleştirerek, şeker ve yağ yakabileceksiniz. Kendinizi bu şekilde daha kuvvetli hissedeceksiniz.

Koşmaya Başladığımızda Vücudumuzda Olanlar – 30 dk Sonrası
Benzer Yazılar

Ama eğer fit değilseniz, yani BKİ oranınız 18.5-24.9 arasında değil ve yağ oranınız fazlaysa, ATP depolarınız gerekli şekilde dolu olmayacak ve etkin bir şekilde solunum yapabilmeniz için engellenecektir. Laktik asit daha basit salgılanacak ve etkisi de daha ağır olarak vücutta hissedilecektir. İşte o tatlı esnemelerin başladığı nokta…

30 Dakika Sonrası

En az 30 dakika koşabildiyseniz işler yolunda demektir. Koşunun ardından yavaşlarken vücudun ATP talebi düşecek, solunum hızı normale dönmeye başlayacaktır. Tam bu sırada ani bir rahatlama hissettiren dopamin hormonu salgılanır. Biliyoruz ki egzersiz ve spor yapmak doğal yoldan depresyondan kurtulmanın en basit yoludur.

Hayatımızda sadece pozitiflerin peşinde koşmak bizi bir karikatür kişiliğe dönüştürebilir. Hayatın önümüze serdiği çelişkilerle, yüzümüze yapıştırılmış gülücüklerle baş edemeyiz. Bu yüzden o sevmediğiniz bulutlu ve kapalı havalarda, sıkıcı salonlardaki koşu bantlarında veya artık çocuk sesi bile duyulmayan o parklarda durma koş. Ama terliyken soğuk su içme.

Yazının başında bahsettiğim gibi; bir yudum mutluluk peşinden koşanlardansanız, koşudan yarım saat önce alacağınız kahve ile ısınma turundan önce metabolizmanınızı da önden hazırlayacağınızı iyi biliyorsunuz demektir…

Koşarken yorulmamak için 4 trink bilgi…

1.Yeterince ısın! Isın ısın ısın ısın ısın

2. Farklı sürelerde koş! Vücudunu şaşırt.

3.Dinlenmeyi unutma! Gece uykusu da çok önemli.

4.Vücuduna kulak ver! Kemik ağrısı ve zedelenmeye karşı önlem şart.

ve  koş  KOŞ  KOŞ

 

Benzer Gönderiler