Bazı ilaç tedavileri vücut ağırlığınızın artışına neden olabilir mi? Kesinlikle evet. Vücut ağırlığında artışa (kilo alımına) neden olan yaygın ilaçlar şunlardır:

  • Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar), serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler) ve trisiklik antidepresanlar (TCA’lar) gibi antideprasanlar
  • Benzer Yazılar
  • Risperidon (Risperdal), olanzapin (Zyprexa) ve ketiapin (Seroquel) gibi antipsikotikler ve duygu durum dengeleyiciler
  • Prednizon (Deltasone), metilprednizolon (Medrol) ve budesonid (Pulmicort) veya doğum kontrol hapları gibi kortikosteroidler
  • İnsülin ve sülfonilüreler dahil olmak üzere diyabet ilaçları
  • Valproat (Depakote) ve gabapentin (Neurontin) dahil epilepsi ilaçları
  • Propranolol (Inderal) ve metoprolol (Lopressor) gibi kan basıncını düşüren beta blokerler
  • Morfin benzeri etkileri olan ağrı kesicileri kapsayan apoidler

Bu ilaçların kullanımında vücut ağırlığında artış hemen gerçekleşmez. 2018’de yapılan bir araştırma, antidepresan tedavisine başlangıçtan sonraki 2-3 yıl içerisinde kilo alma olasılığının yüksek olduğunu buldu. Antipsikotiklerle, kilo alımı ise çoğunlukla ilaç tedavisinin ilk 6 ayında gerçekleşir.

Bilinen bir yan etki olarak kilo alımına neden olan ilaçları alırken herkesin kilo almadığına dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte, bazı antipsikotiklerin vücut ağırlığında artışa neden olma olasılığı diğer ilaçlardan daha yüksektir.

»  Kilo Verme Süresince Egzersiz

Bu gibi zamanlarda doktor ve diyetisyen kontrolünde kilo takibi ve beslenme tedavisi uygulanmalıdır.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir