Şişelerin üzerindeki etiketler daha iyi sağlık vaat ediyor, ancak bu takviyeler size zarar verebilir. İşte o takviyeler…

Kalbinizi sağlıklı tutmak: sağlıklı bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmak ve stresi yönetmek gibi bir dizi strateji gerektirir. Bir besin takviyesi eklemek başka bir koruma yolu gibi görünebilir.

Ama dikkat etmeli. Reçeteli ilaçların aksine, takviyeler genellikle işe yaradıklarına veya güvenli olduklarına dair kanıt olmadan satılabilirler. Hapların veya iksirlerin içinde gerçekten ne olduğunu bilmenin bir yolu yok, çünkü FDA, hapların safsız olup olmadığı gibi takviye üretiminin yüksek kaliteli olup olmadığını değerlendirmiyor. Örneğin bu yazıda inceleyeceğimiz aşağıdaki takviyeler kalp riski oluşturabilir.

Kırmızı Maya Pirinci

Kırmızı maya pirinci, beyaz pirinçte yetiştirilen bir tür mayadan yapılır. Takviyeler, kolesterol düşürücü ilaç lovastatindeki (Mevacor) aktif bileşenle aynı olan monacolin K içerir. Küçük çalışmalar, yüksek miktarda monacolin K içeren bu tür takviyelerin etkili olabileceğini ve bu durumun statin ilaçlarını tolere edemeyen insanlara çekici gelebileceğini öne sürüyor.

Kalp riskleri: Monacolin K’nin takviyelerde ne kadar olduğunu söyleyemezsiniz. “Bazı ürünlerde aktif içerik çok az bulunur veya hiç yoktur ve diğerleri düşük reçeteli dozla aynı miktara sahiptir. Statin almıyorsanız bu iyi olabilir, ancak eğer öyleyse, çok fazla miktarda alabilirsiniz. Harvard Tıp Fakültesi’nde kırmızı maya pirinci de dahil olmak üzere besin takviyeleri üzerinde çalışan bir tıp profesörü olan Dr. Pieter Cohen, bu ilaç kas ağrısına ve hatta diğer vücut sistemlerine zarar verebilecek yaşamı tehdit eden kas yıkımına neden olabilir “diyor.

L-arginin

L-arginin, kan damarlarını gevşetmeye ve açmaya yardımcı olan bir molekül olan nitrik oksidin bir amino asit ve yapı taşıdır. L-arginin takviyeleri, dolaşımı artırmanın, kan basıncını düşürmenin ve ereksiyonu teşvik etmenin bir yolu olarak pazarlanmaktadır.

Kalp riskleri: Kalp hastalığı olan kişiler L-arginin’den kaçınmalıdır. L-argininin kalp krizinden kurtulanlar üzerindeki etkisine ilişkin bir çalışma, takviye alan altı kişi öldükten sonra erken durdurulmalıydı. Halihazırda durumu tedavi etmek için ilaç kullanıyorsanız, L-arginin kan basıncını çok düşürebilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, kanama riskini artırabilir. Ve ACE inhibitörleri alıyorsanız, potasyum seviyelerinizin yükselmesine neden olabilir.

Sarımsak Takviyeleri

Sarımsak hapları, kolesterol seviyelerini ve kan basıncını düşürmeyi vaat ediyor. Hap taze sarımsak, kuru toz sarımsak veya yaşlanmış sarımsak özü içerip içermediğine bakılmaksızın, kolesterol üzerindeki etkileri konusunda çalışmalar karıştırılır. Küçük araştırmalar, sarımsak takviyelerinin kan basıncını biraz düşürebileceğini göstermektedir.

Kalp riskleri. Sarımsak takviyeleri, kan inceltici (kanamaya neden olan), kolesterol düşürücü ilaçlar (kas hasarına neden olan) ve tansiyon ilaçları (kan basıncında tehlikeli düşüşlere neden olan) gibi kalp sağlığı için bazı ilaçların düzeylerini ve etkilerini artırabilir.

Ya başka kalp ilacı almıyorsanız? Dr. Cohen, “Sarımsak takviyesi almanın kalbiniz için yemeklerde sarımsak yemekten daha iyi olduğuna dair herhangi bir kanıt bilmiyorum” diyor.

Benzer Yazılar

Peki ya kalsiyum takviyeleri ve kalp sağlığı?

Kalsiyum kalp, kemik, diş, sinir ve kan sağlığı için çok önemlidir. 50 yaş ve üstü erkek ve kadınların günde 1.000 ila 1.200 miligrama (mg) ihtiyacı vardır. İhtiyacınız olan kalsiyumu almanın en iyi yolu gıdalardır: süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyumla güçlendirilmiş portakal suyu, konserve sardalya ve somon, badem, edamame, soya peyniri, kış kabağı. Çoğu insan yiyeceklerden günde en az 700 mg alabilir ve birçoğu daha fazlasını alır. Diyetinizde aldıklarınızı desteklemek için bir kalsiyum hapı alırsanız, düşük dozlu bir hap (500 mg gibi) çoğu insan için yeterli olacaktır.

Kalsiyum takviyeleri, son yıllarda kalp hastalığı ve kalp krizi ile potansiyel bir bağlantı için manşetlere girdi. Bununla birlikte, kanıtların son zamanlardaki yetkili değerlendirmeleri (Ulusal Osteoporoz Vakfı ve Amerikan Önleyici Kardiyoloji Derneği gibi), kalsiyum takviyeleri ile kalp krizi, felç veya erken ölüm riski arasında hiçbir ilişki bulamamıştır.

Bu, istediğiniz kadar kalsiyum alabileceğiniz anlamına gelmez. Çok fazla tüketmek hiperkalsemiye, kanda bulantıya, kusmaya, kafa karışıklığına ve diğer nörolojik semptomlara neden olan normalin üzerinde bir kalsiyum seviyesine yol açabilir. Aşırı kalsiyum takviyesi alımı, böbrek hastalığı ve agresif prostat kanseri için daha yüksek risk ile ilişkilendirilmiştir.

En iyi tavsiye

Yeni bir takviye denemeden önce doktorunuzla konuşun ve bir takviyenin aldığınız herhangi bir ilaca müdahale edip etmeyeceğini sorduğunuzdan emin olun.

Benzer Gönderiler