İdrar söktürücü özelliğinden dolayı kilo verdirici çay olarak sıkça bahsedilen ve kansere iyi geldiği iddia edilen kakule nedir, gelin beraber inceleyelim.

Özellikle Arap mutfakları başta olmak üzere Ortadoğu ve Asya coğrafyasında yaygın olarak tüketilmektedir. Güney Hindistan, Sri Lanka’nın yağmur ormanları, Guatemala ve Tanzanya, Nepal, Malezya gibi ülkeler kökeni olup, diğer tropik ülkelerde de yetiştirilmektedir.

Kakule meyvesi oldukça küçük boyutlu, sarımsı yeşil ve kirli beyaz renklerde görülüyor ve her biri bol miktarda tohum içeriyor. Kızıl-kahve tonlardaki bu tohumlar, keskin kokusu ve baskın aromasıyla öne çıkıyor.

Kakule’nin Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Ağız kokusunu giderici ve tükürük salgılamaya yardımcdır.
  • Antimikrobiyaldir ve yiyeceklerde koruyucu katkı maddesi olarak kullanılır.
  • Antioksidan,  antibakteriyal, platalet toplanmasını önleyici ve antikanser özelliklere sahip olduğuna dair bilimsel çalışmalar vardır.
  • Antidiyabetik ve antihipertansiftir. Kan şekerini dengeler ve tansiyonu düzenler.

Kakule’nin Zararları Nelerdir?

Kakule bitkisinin bilinen çok önemli yan etkisi bulunmaz. Ancak özellikle çeşitli alerjik rahatsızlığı olanlar ve ağır hastalıkları bulunanların uzmanlara danışmadan tüketmeleri önerilmez.

Benzer Yazılar

Bununla birlikte, her gün tüketilmesi halinde çeşitli yan etkileri görülebilir. Mide sorunları, ishal, kabızlık, baş ağrısı aşırı tüketimiyle birlikte meydana gelebilecek olası yan etkilerdir.

Kakule ve Diyet İlişkisi

Kakulede A vitamini,  C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko gibi vitamin ve mineraller bulunur. Günlük tüketimde önerilen miktar ise bir çay kaşığı dolusu tozunun bal ile birlikte günde iki kez kullanılmasıdır. Çay olarak içiminde ise bir tatlı kaşığı kadar kakule bir su bardağı su ile 10 dakika demlenerek tüketilebilir.

İştah açan bir baharat olduğundan özellikle iştahsızlık sorunu yaşayanların kullanabileceği bir baharat olan kakule ağız kokusuna da iyi gelir. Nefes açıcı özelliği de bulunan kakule hazımsızlık problemlerine de çok iyi gelmektedir.

Kakule yüksek oranda manganaz içermektedir. Bu nedenle, kan şekeri ile mücadele için doğru bir seçimdir. Diyabet tedavisinde de kullanılabilir. Yapılan bir çalışma sonucunda 125 gram arpa tohumu kavrulup, 50 gram nohutla karıştırılıp, içine 50 gram kakule eklendiğinde ve bu karışım günde üç çay kaşığı su ile tüketildiğinde, kan şekerini kontrol altına aldığı belirlenmiştir.

12 hafta boyunca, günde 3 gram kakule tozu tüketen hipertansiyon hastaları üzerinde yapılan bir çalışmada; kan basıncının önemli derecede düştüğü gözlemlenmiştir.

Kakule Nerede Kullanılır?

Özellikle kek, poğaça gibi hamur işi yiyeceklerde kullanılan bu baharat lezzetli bir baharattır. Çay ve kahvelerde de aroma verici olarak kullanılır.

Bonus Bilgi

Benzer Gönderiler