Popülerliği adının da önüne geçen kahve ve kahve kültürünün etkileri gün geçtikçe saptırılabiliyor. Kanıtlanmış ve güncel kaynaklardan derlenmiş olan Kahve ve Sağlık Günceli umarım size rehber niteliği taşır…

Günde 3-4 fincan kadar orta düzeyde kahve tüketen yetişkinlerde herhangi bir olumsuz etki beklenmezken sağlık üzerindeki faydalarına dair birçok çalışma bulunmakta. 3-4 fincan kahve günde 300-400 mg kafeine eş değer.

Kahve ve Sağlık Günceli

Kahvede doğal olarak bulunan kafein, uyanıklık durumunu ve konsantrasyonu artırıyor.

Orta düzeyde (3-4 fincan/gün) düzenli kahve tüketimi Tip 2 Diyabet gelişme riskini önemli oranda azaltabiliyor. Üstelik buna kafeinsiz kahveler de dahil.

Araştırmalar, normal bir yaşam tarzının parçası olarak kafeinli içeceklerin tüketilmesinin aşırı sıvı kaybına yol açmadığını ve hidrasyon üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmadığını gösteriyor.

 

Kahve’nin Kalp Rahatsızlığı & Tansiyon’a Etkisi

3-4 fincan (orta düzey) kahve tüketiminin Kalp Hastalığı riski üzerinde olumsuz etkisi beklenmez. Orta düzey tüketim ile kalp hastalığı riski arasında önemli oranda ters bir ilişki olduğu, en düşük riskin de günde 3-5 fincan tüketim ile olduğu gösterilmiştir.

Kafeinin kısa vadede tansiyonu artırdığı ortaya konulmuş olsada çalışmalar düzenli kahve tüketiminin Hipertansiyon riski üzerinde olumsuz etkisinin olmadığını ortaya koyuyor.

Kahve tüketiminin kan basıncı üzerindeki etkisi nispeten küçük olurken kahve içmek genellikle yüksek tansiyon için önemli bir risk faktörü olarak değerlendirilmiyor.

Kahve’nin Karaciğer’e Etkisi

Benzer Yazılar

Kahve tüketimi, (doza bağlı olarak) karaciğer kanseri gelişim riskinde önemli oranda azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Kahve tüketiminin bilişsel zayıflamanın hafifletilmesi Alzheimer’a yakalanma riskinde olası azalma ile ilişkili olabildiğini gösteren çalışmalar artmaktadır.

Kahve ve Hamilelik

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi EFSA (European Food Safety Authority), düşük miktarlarda kafeinin hamilelik sırasında güvenli olduğunu belirterek, gün içinde tüm kaynaklardan alınan kafeinin 200 mg ile sınırlı tutulmasını tavsiye ediyor.*

*Kafein kaynakları ve Popüler içeceklerin kafein miktarlarına yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Kahve Bağımlılık Yapar Mı?

Her ne kadar kahvedeki kafein merkezi sinir sistemini etkileyen bir uyaran olsa da, son dönemde beyin taramaları kullanılarak gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar, orta düzey kahve tüketenlerin kafeine fiziksel bağımlılık geliştirmediğini gösteriyor.

Kafein

Kafein Kaynakları

Kahve yaygın olarak, kafein içeriği ile bilinsede kafein yaklaşık 60 bitki türünde doğal olarak bulunur. Bunların başında kakao çekirdeği, kola cevizi, çay yaprağı ve kahve çekirdeği gelir…

*Porsiyon miktarları ve kafein içerikleri ülkeler arasındaki farklılık gözetilerek yaklaşık olarak verilmiştir.

Çözünebilir, Kavrulmuş ve Çekilmiş Kahve

Çözünebilir kahvenin, espresso gibi taze hazırlanan kavrulmuş ve çekilmiş kahve karşısındaki başlıca avantajları arasında, kolesterolü arttırabilen Diterpen bileşenlerini düşük düzeylerde içermesi ve porsiyon başına kafein miktarının genel olarak daha az olmasıdır.

Kahve Yapımı

Hazır Kahve Nasıl Üretiliyor?

Hazır kahve, doğal kahve çekirdeklerinden elde edilip işlemesinde hiçbir katkı maddesi eklenmeden sadece su kullanılarak üretilmelidir. Çözünebilir kahve katkısız ve %100 kahve olmalıdır. Tüketeceğiniz kahvelerin üretimini araştırarak veya markanın verilerini öğrenerek (etiket okuyarak) satın alabilirsiniz.

 1. Olgunlaşan kahve meyveleri tek tek elle kahve bitkisinden toplanır.
 2. Seçilen yeşil çekirdekler sınıflandırılıp ayıklanır.
 3. Benzer Yazılar
 4. Yeşil kahve çekirdekleri kavurarak aromatik kahverengi çekirdeğe dönüştürülür.
 5. Kavrulan çekirdekler çekilir.
 6. Çekilen kahveye su eklenerek yoğun ve kıvamlı kahve özütü elde edilir.
 7. Kahve özünün suyu alınır.
 8. Çözünebilir kahve son halini alır.

Kafeinsiz Kahve Nasıl Elde Edilir?

Kahve çekirdeklerinden kafeinin ayrıştırılma işlemi ile, kafeinin neredeyse tamamı**, daha çekirdekler kavrulmadan önce alınır. (3. aşamadan önce) Kahve çekirdeklerinden kafeinin ayrıştırılması için birçok yöntem vardır, fakat su ile yıkanarak ayrıştırmak en doğal yöntemdir.

 1. Yeşil kahve çekirdekleri suyla ıslatılır.
 2. Kafeini çıkarmak için kahve çekirdeklerinin etrafından suyun geçişi sağlanır.
 3. Karışımdaki su boşaltılarak kafeinin çoğu gidene kadar işlem tekrarlanır.
 4. Kafeinli sudan kafein ayrıştırılır.
 5. Çekirdekler, ilk işlem sırasında kaybedilen tat bileşenlerinin kahve çekirdekleri tarafından geri emilmesi için, kafeini ayrıştırılan suya eklenir.
 6. Kafeinsiz kahve çekirdekleri kurutularak kavrulmaya hazır hale getirilir.

**Kafeinsiz hazır kahvede, 1 kg kahve başına en fazla 3 g kafein bulunmalı veya hazırlanan fincan başına kafein miktarı 5 mg’dan fazla olmamalıdır.

Kahve ve Sağlık Günceli – Kafeinsiz Kahve / Kafeinli Kahve

Kahve ve Sağlık – Bilimsel Çalışmaların Özeti 2018

Benzer Gönderiler