Sanayileşmenin hızlanmasıyla hayatımıza giren paketli ürünlerden kurtaracak sağlıklı atıştırmalıklar serisinin ilk yazısı Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık ile karşınızdayım. Bakalım bu atıştırmalıklar nelermiş ve ne kadar kolaymış…

Her ne kadar hazır atıştırmalıklar günümüzde daha pratik ve ulaşılabilir olsa da sağlık ve yarar açısından değerinin sorgulanması hep geri planda kalmıştır. Hiçbir hazır gıda, evde kendi yaptığınız atıştırmalık kadar sağlıklı olamaz, ya da bunu size kolay kanıtlayamaz. Sağlıklı atıştırmalıkları özellikle vurguladığım bu yazımda, olabildiğince ulaşılabilir ham madde ve araç gereçle hazırlayabileceğiniz tariflere yer vermeye çalıştım. Unutmayın ki bir avuç dolusu atıştırmalık yaşamınızı değiştirebilir.

Bakkal, market alışverişlerinizde güveninizi artırabilir, beslenme alınımınızı değiştirebilir ve küçük kalorili atıştırmalıklarla zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Devam serisi gelecek olan Öğle Yemeği, Akşam Yemeği ve Ara Öğün Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık yazılarıma da yer vereceğim. Yerinizde olsam takipte kalırdım…

Şimdi dilerseniz Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık yazımla sizi baş başa bırakayım…

Maymun Tostu

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Maymun Tostu

Malzemeler: Fıstık ezmesi, Muz, Bal, Ekmek ve Chia tohumu

Yapılış: Bir parça kızarmış buğday ekmeğine bir top fıstık ezmesini sürüp muz dilimleri ekleyin. Üzerine bir çay kaşığı Chia tohumu serpip bir tatlı kaşığı bal ile de istediğiniz deseni verebilirsiniz. Ekmek olarak katıklı ekmek tavsiye ediyorum. Örneğin çavdar, tam buğday veya kepekli ekmek gibi.

Avakado Krakerleri

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Avakado Krakerleri

Malzemeler: Multigrain Krakerler (Tahıllı Diyet Krakerleri), Avokado, Domates, Tuz ve Kırmızı Pul Biber

Yapılış: Multigrain krakerinize avokadonuzu sürüp üzerine dilimler halinde domateslerinizi ekleyin. Tuz ekleyip kırmızı pul biberle süsleyebilirsiniz.

Yoğurt Parfe
Benzer Yazılar

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Yoğurt Parfe

Malzemeler: Taze veya Az Donmuş Meyveler, Sade Yoğurt, Kuruyemiş, Yulaf Ezmesi ve Keçiboynuzu Cipsi

Yapılış: Yulaf ezmesi ve kuruyemişlerinizi sade yoğurtla karıştırın. Yoğurt olarak light yoğurt tercih edebilirsiniz. Taze ya da az donmuş meyveleri üzerine ekleyin. Üzerine çikolata yerine keçiboynuzu cipsinizden serpebilirsiniz.

Minik Şişler

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Minik Şişler

Malzemeler: Taze Top Peynir, Çekirdeksiz Yeşil Zeytin ve Cherry (Çeri) Domates

Yapılış: Taze top peynirleri yeşil zeytin ve cherry domatesler ile birlikte kürdanlara dizin. Dilerseniz geniş bardaklarda ve minik kavanozlarda servis edin.

Ton Balığı Krakerleri

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Ton Balığı Krakerleri

Malzemeler: Ton balığı, Havuç, Turşu, Salatalık, Zeytin, Mayonez, Marul, Tuz, Kırmızı Pul Biber ve Tahıllı/Sade Kraker

Yapılış: Ton balığını kıyılmış olan havuç, turşu, salatalık ve zeytin ile harmanla. Mayonez dokunuşları, minik marul yaprakları ve tuz, biberle süsle. Tahıllı veya sade krakerlere toplar halinde koyup servis edebilirsin. Belki sunum için ortaya bir koca salata tabağı da fena olmaz.

Keçi Peyniri Doldurulmuş Biber

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Keçi Peyniri Doldurulmuş Biber

Malzemeler: Vişne Biberleri ve Keçi Peyniri/Lor Peyniri

Yapılış: Kiraz biberlerini yumuşak keçi peyniri, lor peyniri veya taze peynir topları ile doldurun. Dilerseniz içine baharat katabilirsiniz.

Karınca Kütükleri

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Karınca Kütükleri

Malzemeler: Kereviz, Fıstık Ezmesi ve Kuru Üzüm

Benzer Yazılar

Yapılış: Kerevizi yeşilliğini koruyacak şekilde hafifce haşlayın ve üzerine fıstık ezmesi sürün. Daha sonra kuru üzümle süsleyebilirsiniz.

Enginar Mix

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Enginar Mix

Malzemeler: Enginar Kalbi, Kavrulmuş Kırmızı Biber, Zeytin ve Peynir Parçaları

Yapılış: Genelde kavanozlarda satılan enginer kalplerini kavrulmuş kırmızı biber, zeytin ve peynir toplarını küçük bir kapta karıştırın. Üzerine zeytin yağı gezdirebilirsiniz.

Yunan Salatası

Kahvaltı Tadında 10 Sağlıklı Atıştırmalık – Yunan Salatası

Malzemeler: Salatalık, Domates, Siyah Zeytin, Kırmızı Soğan, Beyaz Peynir, Zeytinyağı, Limon suyu, Tuz ve Kırmızı Pul Biber

Yapılış: Hafif ve serinletici atıştırma olarak çok hızlı yapılabilir. Biraz salatalık, domates, siyah zeytin, soğan ve beyaz peynir doğrayıp harmanlayın. Üzerine hafifçe zeytinyağı ve limon suyu serpin. Tat için tuz ve kırmızı pul biber ekleyin. Dilerseniz dereotu ile süsleyebilirsiniz.

Berry Yoğurt Tostu

Malzemeler: Tahıllı Tost Ekmeği, Sade Yoğurt, Ahududu, Böğürtlen, Yaban Mersini ve Chia Tohumu

Yapılış: Lifçe zengin tahıllı tost ekmeğinin üzerine sade yoğurdu sürüp üzerine Ahududu, Böğürtlen, Yaban Mersini ekleyin. Biliyor muydunuz, ahududunun 1 su bardağı 8 gram lif içerir ve antioksidanca zengin olan yaban mersini kan şekeri stabilize eder. Artık üzerini lif, protein ve kasiyumca zengin olan Chia Tohumu ile süsleyebilirsiniz.

Benzer Gönderiler