Su, insan için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. Su fazlası depo edilmediği için her gün tüketilmesi gerekir. Peki gün içerisinde bu ihtiyacımızın ne kadarını karşılayabiliyoruz? Suyu ılık mı içilmeli, soğuk mu? Günde ne kadar ve nasıl su tüketmeli?

İnsan Yaşamında Suyun Önemi

Bu gereksinim kişinin beslenmesinde; günlük olarak aldığı her 1 kaloriye karşılık 1 ml su içmesidir. Örneğin; 2500 kcal beslenen bir kişinin 2500 ml su içmesi istenir. Bu ihtiyaç kişinin egzersiz durumu, hastalıkları gibi kritelere, iklim şartlarına, kadınlarda hamilelik, emziklilik dönemlerine göre farklılık gösterir.

Vücut suyunun

%1 azalması kan hacmi azaltır ve susuzluk hissettirir.
%3 kaybında fiziksel performans azalır.
%5 kayıpta birey konsantre olamaz.
%8 kayıpta baş dönmesi, aşırı yorgunluk, soluma güçlüğü görülür.
%10 kayıpta kas spazmı, dolaşım ve böbrek yetmezliği görülür, yaşam tehlikeye girer.
%20 oranında azalması ise ölümle sonuçlanır.

Bu yüzden susuzluk hissi oluşmasını beklemeden yeterli su tüketmek önemlidir. Su tüketimi kişiden kişiye, yaşam tarzına, cinsiyete, yaşa vb. faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir Fakat genel olarak her yaş ve cinsiyette günde en az 2-2,5 L su tüketilmelidir.

Ilık Su Mu, Soğuk Su Mu İçmeli?

2006″ The Journal of Clinical Endocrinolojy and Metabolism’de yayımlanan bir çalışmaya göre su sıcaklığının kalori yıkımında etkili olmadığı bildirilmiş. Yani soğuk su ile ılık su içenlerin harcadığı kalori arasında fark bulunmamış.

Benzer Yazılar

Ilık su ile soğuk su arasındaki tek fark mideyi terk ediş hızı. Soğuk su mideyi 20 dk da terk ederken, sıcak su 40-80 dk da terk ediyor. Düşük kalorili besinlerle ılık su içilmesi mideyi daha uzun süre dolu tutacağından açlık hissinin de gecikmesine yardımcı oluyor.

Suyun sıcaklığı kilo vermede doğrudan etkili değildir ancak vücudumuzun yaklaşık %60’ını oluşturan su vücuda alınan besinlerin biyokimyasal işlevlerinde önemli rol oynar. Suyun bu rolü ve yeterli alımı kişinin kilo kontrolünü sağlamasında yardımcı olur.

Su iştah kontrolü sağlar, vücut sıcaklığını dengeler, vücudun zararlı maddelerden arınmasını yani detoks özelliği sağlar.

Ayrıca ılık su bağırsak hareketlerini arttırır, bolca tüketerek selülitleri azaltmasını, cildi güzelleştirmesini ve kilo vermeye yardımcı olmasını sağlamış oluruz.

Peki Ya Hangi Saatlerde Su İçmeli?

Yemeklerden yarım saat önce su içmek faydalıdır. Özellikle bu süre mide ekşimesi, ülser, kolit, hazımsızlık, gastrit, dumping sendromu veya gaz sorunu olanların sindirim sistemini sürece hazırladığı için önem kazanır.

Yemeklerden 2-2,5 saat sonraki süreç susuzlukla açlığın karıştırıldığı dönemdir. Atıştırmalıklar yerine öncelikle susuzluğun giderilmesi fazla kalori almamızı engelleyerek zayıflamamıza yardımcı olur.

Sabahları uyanır uyanmaz içeceğimiz bir bardak ılık su güne iyi başlamamızı sağlar. Organları uyandıraır. Sindirimi kolaylaştırır.

Su içme alışkanlığı olmayan bireyler yanlarında devamlı su bulundurup belli aralıklarla tüketim hedefi belirlemelidir. Bir süre sonra su içmeyi ister hale gelindiğini alışkanlığın oluştuğu görülmektedir. Yatmadan önce içilecek bir-iki bardak su rahat uyumamızı sağlar.

Benzer Gönderiler