Son zamanların en meşhur tohumu! Zayıflatan, incelten mucizevi tohumlardan biri Chia Tohumu ! Mu Acaba ? Gelin birlikte öğrenelim…

Chia nedir, yararları nelerdir ve nerelerde kullanılır…

Salvia Hispanica, yani yaygın olarak bilinen adıyla Chia nane ailesinden olan çiçekli bir bitki çeşididir. Azteklerce önemli besin kaynağı olduğu bilinir. Hatta 38 Aztek eyaletinin 21’inde halk yöneticilere, yıllık haraç olarak verirdi. Tarihçiler bunun mısır kadar önemli bir gıda ürünü olabileceğini ileri sürüyor. Paraguay, Bolivya, Arjantin, Meksika ve Guatemala’da besleyici içecekler ve yiyecekler için çekilmiş toz veya bütün chia tohumları kullanılmaktadır. Bence bu kadar ansiklopedik bilgi yeter.

Şimdi geçelim yararları ve kullanım alanlarına…

Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey…

Minikliklerine rağmen chia tohumları oldukça güçlüdürler. 28 gramlık chia tohumunda;

• Lif: 11 gram

• Protein: 4 gram

• Yağ: 9 gram (Bunun 5 gramı Omega-3’tür.).

Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %18’i

• Mangan: Günlük ihtiyacın %30’u

• Magnezyum: Günlük ihtiyacın %30’u

• Fosfor: Günlük ihtiyacın %27’si bulunur.

Benzer Yazılar

Omega 3 kaynağı olması , gluten içermemesi, yüksek lif içeriği, kaliteli protein ve aminoasit kaynağı olması chia tohumunu önemli kılan sebeplerden sadece bir kaçı…

Chia Tohumunun Faydaları

 • Chia tohumu zayıflatmaz, tokluk hissi verdiğinden ve metabolizmayı hızlandırdığından sağlıklı kilo vermeye sebep olur. Vücut kan şekerini düzenleyerek baş ağrısı ve halsizlik sorununun oluşmasını da önler. İçerdiği Omega-3 beyin ve kalp sağlığı için çok faydalıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde Kanser ve Kalp Hastalıkları gibi kronik hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi vardır.
 • Yüksek besin değerleri ile tokluk hissi oluşturması ve yağ oranının az olması ile uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca yağsız kas kütlesi oluşturmak isteyen sporcular için hem enerji kaynağı hem de spor antrenmanı sonrası kasların beslenmesi için temel besin kaynağıdır.
 • Vücudumuzun günlük lif ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Lifli yapısı kolay sindirilebilirliğiyle birlikte bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır etkidedir. Bağırsakları temizleme özelliğinden dolayı detoks etkisi oluşturur.
Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Tohumunun Yararları
 • Yüksek enerji sağladığından yorgunluk hissine ve eklem ağrılarına iyi gelir. Bir nevi ağrı kesici gibidir.
 • Kalsiyum ve fosfor içerdiği için kemik ve iskelet sisteminin sağlıklı gelişim göstermesini sağlayarak eklem ve kemik hastalıklarının oluşmasını önler. Ayrıca potasyum, protein, magnezyum ve fosfor gibi kemiklere faydalı olan temel besin maddeleri içerir. Bu da güçlü ve sağlıklı kemik oluşumu sağlaryarak eklem ve diz ağrıları oluşumunu da önler. Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Çok güçlü bir antioksidandır.
 • Hiperaktiviteyi tedavi eder.

Kullanım Alanları

Benzer Yazılar

Farklı tohumlar gibi öğütülmesine gerek kalmadan çiğ olarak hemen hemen her yiyeceğin üzerine ekleyebilirsiniz. Meyve karışımlarına, çorbalara, yoğurda ve yulafa da ekleyerek farklı tatlar ile tüketebilirsiniz. Salatanızın üzerine tam yemeden önce bir tatlı kaşığı chia serpebilirsiniz.

Sebze sularının üzerine  chia tohumu ekleyerek, besin değerini yükseltebilirsiniz. Ya da en kolay yöntemi ile içtiğiniz normal suya bir çay kaşığı chia tohumu ve biraz limon suyu koyabilirsiniz.

Chia Tohumu, Chia Tozu ve Chia Çayı

Chia Tohumunun Zararları

Chia tohumunun faydaları olduğu gibi tüketilmesine bağlı olarak yan etki ve zararları da vardır. Bunlar;

 • Chia tohumu genel olarak gaz yapan ve fazla tüketilmesine bağlı olarak sancı oluşturan bir özelliğe sahiptir.
 • İçeriğindeki yüksek miktarda Omega-3 ve Omega-6’dan kaynaklanan Alfa Linoleik Asit (ALA) etkisiyle prostat kanseri riskinin olduğu söylenmektedir. Bununla birlikte trigliserid (yağ asidi) miktarı yüksek olan kişilerin bu tohumu kullanmamaları önerilmektedir.
 • Her ne kadar yapılan araştırmalarda chia tohumunun hamileliği etkilemediği yönünde bulguları olsa da, bebeğin etkilenme ihtimaline karşı hamilelerin kullanmaması önerilmektedir.
 • İçerdiği kafein etken maddesi nedeniyle bağımlılığa neden olabileceğinden dolayı günlük kullanımının az miktarda olması tavsiye edilmektedir. Fazla tüketimi çarpıntıya yol açabilir.
 • Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Tohumunun Zararları

  Hardal ve hardal tohumuna karşı alerjisi olanların chia tohumuna karşı da alerjik reaksiyon gösterebileceği düşünülmektedir. Alerjik reaksiyonlar; kusma, gözde sulanma, deri döküntüleri, ağız ve boğazda şişmeler, nefes darlığı şeklinde görülebilmektedir.

 • Chia tohumu bazı ilaçlarla etkileşime girdiği için düzenli ilaç kullananların, gerekli inceleme ve araştırmaları yaptıktan sonra chia kullanmaları önerilmektedir. Özellikle tansiyon ve diyabet tedavisinde ilaç kullananların chia tohumu kullanmamaları önerilmektedir.

  Chia Tohumu nedir? Chia Hakkında Herşey – Chia Tohumu Tarifleri

Benzer Gönderiler