İçerdiği zengin A ve C vitamini yanında, potasyum ve kalsiyum yardımıyla çok geniş bir yelpazede sağlığımıza fayda sunan Ananas’ın enzimi olan Bromelain nedir, yararları ve yan etkileri nelerdir, diyette nasıl tüketilmeli ve tüketirken nelere dikkat edilmelidir sorularına cevap arıyorsanız bu yazı tam size göre…

Bromelain, Ananas (Ananas Comosus) bitkisinden elde edilen sülfidril içeren proteolitik enzimlere verilen isimdir. Bromelain’e bazen Ananas ekstresi de denir. Bromelainin primer bileşeni bir sülfidril proteolitik fraksiyonudur. Yani protein parçalamaya yarayan enzimlerinin küçük bir parçasıdır.

Bromelain ayrıca; peroksidaz, asit fosfataz, çeşitli proteaz inhibitörleri ve organik bağlı kalsiyumu da içerir. Ananas, içeriğindeki bromelain enzimi ile protein sindirimine ve ödem atmaya, C Vitamini sayesinde ise stressiz hayata yardımcı olur. Yiyecek ve içeceklerde, eczacılık, sanayi ve kozmetik sektöründe kullanılmaktadır.

Bromelain Enzimi Nedir?

Ananas özü olarak da adlandırılan Bromelain enzimi, ananasın proteolitik enzimleri olan Bromelain A ve B’nin karışımıdır. Sindirim kolaylaştırıcı ve protein ayrıştırıcı enzimdir. Diyetten alınan proteinlerin vücutta kullanılabilir hale gelmesini sağlar.

Yağ hücrelerinin çevresini saran deforme olmuş kolajen dokuyu parçaladığı ve yağların depolanmasını önlediği için selülit sorununa karşıda yarar sağlamakta.

Bromelain Enzimi Nedir?

Bromelain, amilaz  ve lipaz  gibi diğer enzimler ile beraber kullanıldığında, mide rahatsızlığını veya mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olur. Enfeksiyon veya fiziksel zedelenmeler sonucu meydana gelen iltihapların giderilmesinde yardımcı enzimdir.

Yapılan araştırmalara göre bromelain enzimi fiziksel yaralanmalar, spor yaralanmaları, operasyon sonrası meydana gelen ödemler gibi problemlerde inflamasyon, yanma ve ağrı da azaltıcı etki gösterebilir. Zedelenmiş dokuların iyileşme süresini azaltabilir.

Kan damarlarında depolanan ve dolaşımı azaltıp pıhtılaşmaya neden olan fibrinleri parçalayabilir. Fazla trombosit yapışkanlığını önlediği için kan inceltici etkiye sahiptir.

Yine bir başka araştırmaya göre, ananastaki bromelain enziminin anjin, astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların olumsuz etkilerini azaltabileceği ve kansere karşı etkili olabileceği gözlemlenmiştir.

Çalışmalarda Osteoartritte görülen ağrıları hafifletebileceği gözlemlense de doğru uygulanılabilmesi için bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bromelain Enzimi Kullanımı

Benzer Yazılar

Bromelain için standart doz takviye amacına göre değişir. Amaç sindirime yardımcı olmak ise, standart doz 200 ile 2000 mg arasındadır. Destekleme amacı sindirimle ilgili değilse, 200 ile 800 mg arasında kullanılabilir. Artrit için iki seferde alınmak üzere toplam 500 ile 2000 mg arası.

Midede potansiyel bir bozulmayı önlemek için genellikle yemekler arasında tüketilmelidir.

Bromelain Enzimi Kullanımı

Belirtilen etkiler için yalnızca taze ananas yenmesi yeterli olmaz. Bromelain içeren standardize hazır preparatların kullanılması gerekebilir. Günlük doz olarak 80-240 mg saf bromelain alımı öneriliyor. Bir miktarı doğal yoldan ananas ile alınırken takviye bromelain 3 öğüne bölerek tüketilebilir.

Sindirime yardımcı olması için kullanılırken yemeklerle birlikte, iltihap sorunlarına karşı kullanılırken ise aç karnına alınması tavsiye ediliyor.

Bromelain takviyesi, standardize preparat olarak eczanelerde satılmaktadır.

Önemli Uyarılar ve Yan Etkileri

Bromelain’in trombosit yapışkanlığı önlemesi ile kanın viskozitesini (akışkanlığını) artırma özelliği nedeniyle kan pıhtılaşma sorunu olan hastalar, zencefil gibi bitkisel ürün kullananlar ve kan inceltici ilaç kullanan hastaların ek olarak almaması ve diyetlerinde ananas tüketmemesi gerekmektedir.

Ananas ve Bromelain alerjisi bulunanlar veya yakın zamanda ameliyat olma ihtimali olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Bromelain enzim takviyesinin yüksek dozları veya ananasın fazla tüketimi hipertansiyonu olanlarda taşikardiye (kalbin hızlı çarpması) neden olabilir.

Güvenliği bilinmediği için doktor onayı olmadan hamile ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.

Peptik ülseri olanlar tüketmemelidir. Bağırsak hareketlerini artırıcı etkisi nedeni ile ishal olan hastalarda kullanmamalıdır.

Bromelain enzimi takviyesi 12 yaşından küçüklerde kullanılmaz. Bazen mide bulantısı, ishal ve aşırı adet kanamasına neden olabilir.

Bromelain Enzimi Önemli Uyarılar ve Yan Etkileri

Bromelain Kaynağı Ananas’ın Diyette Tüketimi

Takviyesini kullanmayanlar ise Bromelain’in başlıca kaynağı olan ananası diyetinizde dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Tabi ki her besinin fazla tüketiminin toksik etki gösterebileceğini unutmadan…
 
Ananas, %82 oranında sudan oluşmakla beraber, içerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurur. Posa içeriği yüksek olduğundan iyi bir meyve alternatifidir. Ananasın yüksek alımı, yüksek şeker ve kalori alımı demektir. Bu nedenlerle günde maksimum 2-3 dilim* ananas tüketimi geçilmemelidir.
*2 ince dilim ananas, 1 adet/porsiyon meyveye eşdeğerdir.
Benzer Yazılar

1 porsiyon ananas (yaklaşık 130g ) 65 kkal’dir.

  1. Meyveli yoğurt şeklinde; 1 ince dilim ananası yoğurdun içine dilimleyerek tüketilebilir.
    Mayhoşluğunu gidermesi için üzerine tarçın ilave ederek…
  2. Posası ile birlikte sıkılarak, meyve suyu şeklinde tüketilebilir.

Bromelain Fiyatları

Bromelain takviye olarak kullanımı için tüm fiyat ve çeşitlerin HepsiBurada: Tıkla

Benzer Gönderiler