Berberin (Berberine), Çin’de binlerce yıldır diyabet, ishal ve kısırlık tedavisi için kullanılan eski bir takviyedir. Günümüzde araştırmalar polikistik over sendromlu ( PCOS ) kadınlarda kullanımını araştırıyordu ve sonuçlar şimdiye kadar oldukça cesaret verici oldu.

Berberin nedir?

Berberin; hydrastis cacadensis , berberis aquifolium, berberis vulgaris, berberis aristata ve coptidis rizomu gibi Çin bitkilerinden elde edilen bir alkaloiddir. Kapsül veya sıvı formda alınabilir. Berberin almanın bir kaç durumu iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Berberin ile ilişkili faydalar şunlardır:

 • İnsülin direncini geliştirir
 • Sivilceleri azaltır
 • Kolesterol seviyelerini düşürür
 • Benzer Yazılar
 • Alkol harici yağlı karaciğer hastalığının iyileştirir
 • Hamilelik ve doğurganlığı geliştirir
 • Bağışıklık desteği sağlar
 • Anti-mikrobiyal faydalıdır
 • Yüksek tansiyonu düşürür
 • Kilo kaybı ve vücut yağ kaybı sağlar
 • Kansere karşı önlem sağlar

Berberine ve PCOS

Berberine, gelişmiş doğurganlık, kilo kaybına yardım ve durumla ilişkili metabolik komplikasyonlar için azaltılmış risk dahil olmak üzere PKOS’lu kadınlara sayısız fayda sağlayabilir . Bu komplikasyonlar: tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve yağlı karaciğer hastalığını içerebilir.

Güçlü Bir İnsülin Hassaslaştırıcı

Belki de berberinin en büyük rolü, güçlü bir insülin duyarlılaştırıcı olmasıdır. PKOS’lu kadınların,  aynı ağırlıktaki sağlıklı kadınlarla karşılaştırıldığında daha yüksek insülin seviyelerine sahip oldukları gösterilmiştir.

Metformin, insülin ve glikoz seviyelerini yönetmeye yardımcı olmak için sıklıkla PKOS’lu kadınlara reçete edilen insülin duyarlılaştırıcı bir ilaçtır. Bununla birlikte, PKOS’lu birçok kadın, ishal, mide bulantısı ve mide krampları gibi metformin ile ilişkili gastrointestinal yan etkiler yaşar. 2  Uzun süreli metformin kullanımının da B12 vitamini emilimini etkilediği gösterilmiştir .

Berberine, AMP ile aktive olan protein kinaz yolunu aktive ederek glikoz alımını uyararak insülin sinyal iletimini iyileştirir.

Benzer Yazılar

Berberinin faydaları PKOS’lu kadınlarda metformin ile karşılaştırılmıştır. Avrupa Endokrinoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, berberin (500 mg, günde üç kez), metformin (500 mg, günde üç kez) veya 3 ay boyunca bir plasebo almak üzere PKOS’lu 89 kadını rastgele seçti.

Tüm kadınlara bir beslenme uzmanı tarafından karbonhidrat ve yağ alımlarını azaltmaları talimatı verildi . Bir kalori aralığı sağlanmadı. Kadınlara ayrıca her gün 30 dakika orta ila yoğun egzersiz yapmaları talimatı verildi.

3 aylık tedaviden sonra, berberin alan PKOS’lu kadınlar vücut yağ kaybında metformin veya plaseboya göre daha fazla azalma gördüler. Berberin, metformine benzer şekilde insülin ve glikoz seviyelerini düşürdü.

Berberin alan PKOS’lu kadınlar , metformin veya plasebo almaktan daha fazla , toplam kolesterol , LDL (kötü kolesterol seviyeleri) ve trigliseritlerde önemli düşüşler ve HDL’de (iyi kolesterol seviyeleri) önemli bir iyileşme yaşadılar . Ek olarak, berberin almak, toplam testosteron seviyelerini metformine benzer şekilde düşürdü.

Doğurganlığı İyileştirir

Berberin, PCOS’un metabolik komplikasyonlarını iyileştirmede fayda sağlarken, doğurganlığı da artırabilir . Bir pilot çalışmada, PKOS’lu 98 anovulatuar kadına berberin verildi. 4 ay berberin aldıktan sonra yumurtlama ortalama yüzde 25 arttı.

Klinik Endokrinoloji’de yayınlanan bir araştırma, berberin almak üzere rastgele seçilen PKOS’lu kadınların, IVF tedavisinden 12 hafta önce alındığında metformin veya plasebodan daha yüksek gebelik oranlarına sahip olduğunu ve daha az yan etkiye sahip olduğunu gösterdi. 4

Kilo Vermeye Yardımcı

PCOS’lu hemen hemen her kadın , durumlarından dolayı kilo vermenin daha zor olduğunu söyleyebilir. Kilo kaybı, artan insülin direnci, güçlü karbonhidrat istekleri ve iştahsızlık regülasyonu gibi birçok nedenden dolayı daha zordur .

Berberine, kilolarıyla mücadele eden PKOS’lu kadınlara umut verebilir. Berberinin iştah uyarıcı hormon leptinin salgılanmasını azalttığı gösterilmiştir .

Berberine ayrıca, yağ depolamasından sorumlu olan lipoprotein lipaz enzimini inhibe ederek kilo ve vücut yağ kaybına yardımcı olmada etkili olduğunu göstermiştir. Çoğu çalışmada berberin almanın gözlemlenen bir etkisi, özellikle vücudun orta bölümünde kilo kaybı ve vücut kitle indeksi (BMI) seviyelerinin düşürülmesidir.

Karaciğer Yağını Azaltır

PCOS’lu kadınlar, yüksek insülin seviyeleri ile olan ilişki nedeniyle yağlı karaciğer hastalığına yakalanma riskiyle de karşı karşıyadır. Berberinin karaciğer yağını azaltmak için etkili bir seçenek olduğu gösterilmiştir.

500 kişiyi içeren altı randomize kontrol denemesinin bir incelemesi, berberinin, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) olanlarda yağlı karaciğeri önemli ölçüde azalttığını buldu . Berberin, TG ve karaciğer fonksiyon enzimlerini düşürdü ve genel karaciğer fonksiyonunu iyileştirdi. Berberinin, karaciğer yağ oluşumunu önleyerek ve iskelet kasında yağ asidi oksidasyonunu teşvik ederek NAFLD’yi iyileştirdiği bulunmuştur.

Berberin Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Genel olarak berberin iyi tolere edilir, ancak bazen mide bulantısı ve kabızlık gibi olumsuz gastrointestinal etkilere neden olabilir, özellikle yüksek dozlarda kullanıldığında.

İnsülini ve diğer kanıtlanmış sağlık yararlarını iyileştirmek için terapötik berberin dozu, günde üç kez 500 mg’dır (metformin dozajına benzer).

Berberine uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır. Genç kadınlar arasında veya erken gebeliğin erken dönemlerinde berberinin güvenliğine ilişkin hiçbir veri mevcut değildir. Berberin hamilelik veya emzirme döneminde tavsiye edilmez.

Berberin, bazı ilaçların karaciğer klirensini değiştirebilir. Antidepresanlar, MAO inhibitörleri, kan sulandırıcılar ve beta blokerler gibi diğer reçeteli ilaçları alırsanız dikkatli olmanız önerilir . Berberin kullananlar için karaciğer fonksiyon testlerinin düzenli olarak izlenmesi önerilir.

Berberin bir insülin duyarlılaştırıcı olduğundan, özellikle metformin gibi diğer insülin düşürücü ilaçlarla veya inositol veya n-asetilsistein gibi takviyelerle birleştirildiğinde düşük kan şekerine neden olabilir. Bu nedenle berberin almadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Benzer Gönderiler