Günümüzde yayılan haberlerin ardı pek sorgulanmadan ve popüler olan ürünler araştırılmadan, yanlış olarak kullanılmaya başlanıyor. Aspir Tohumundan elde edilen Aspir Yağı da bunlardan biri. Herkesçe zayıflamaya yardımcı olduğu konuşulan aspir yağı bakalım gerçekten öyle mi?

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı, Latincesi “Carthamus tinctorius” olan Aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Aspir yağı Asya, Afrika ve Orta Doğu’nun birçok yerinde kullanılır. Ana vatanı Güneydoğu Asya’dır. Kuraklığa dayanıklılığı ile bilinen aspir yağı ülkemizde de yıllardır üretilmektedir. Uzun yıllardır yetiştirilen aspir bitkisi ortalama olarak 150 günde yetişen yıllık bir bitkidir.

Aspir dikensiz ve dikenli olarak farklı şekilde yetişebilir 100 cm kadar uzayabilir. Turuncu, kırmızı, sarı, krem ve beyaz renkli çiçekler açan aspir bitkisi yağı kullanılmak için ekilmektedir. Ülkemizi içine alan Akdeniz bölgesinde de yetişir. Aspir tohumlarından elde edilen yağ birçok sanayi kolunda işlenerek kullanılır. Boya sanayinin yanında kozmetik, ilaç ve kimya sanayilerinde de kullanılan bir yağdır.

Omega 3 ve Omega 6 bakımından oldukça zengin olan aspir yağının içeriğinde ayrıca, kalsiyum, fosfor, demir, lif ve B1, B2, B3, B12, C ve E vitaminleri de bol miktarda bulunur. İçeriğindeki linoleik asit de aspir yağının zayıflatıcı etki göstermesinin nedenidir.

Aspir yağının faydaları arasında saç uzatması, saç dökülmesini önlemesi, kabızlığa iyi gelmesi gibi etkenler sayılabilir. Aspir yağının faydaları olduğu gibi aşırı kulanımında zararları da olabileceği unutulmamalıdır.

Aspir Yağı Nedir & Nasıl Kullanılır?

100 Gram Aspir Yağında;

Omega – 6 Değeri: %70’dir.

Omega – 3 Değeri: %1–2 ‘dir.

B–1 Vitamin Değeri: 0.25 miligram Tiyamin

B–2 Vitamin Değeri: 0.01 miligram Riboflavin

B–3 Vitamin Değeri: 0.5 miligram Niasin

Benzer Yazılar

E Vitamin Değeri: 310 ppm

İyod Endeksi: 150

Demir: 9,7 miligram

Kalsiyum: 126 miligram


Aspir Yağının Faydaları

Aspir yağı vücuda faydalı olan asitleri içeren bir yağdır. Yüksek oranda linoleik asit ve omega 6 yağ asitlerini içerir. Bu asitler vücudun dengesini korur, kolesterolü dengelemeye yardım eder. Kolesterol dengelenerek vücut korunduğunda kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi ve felç geçirme riskleri düşer.

Hazmı kolaylaştırarak kabızlık sorununun önüne geçer. Sindirim sistemini rahatlatır.

Aspir yağı doğum sonrası hemen kullanıldığında çatlakların hızla azaltır. Adet gecikmesini engellemesi de aspir yağının faydaları arasındadır. Kadınlar hormonal dengesizlikler sonucu regl döneminde düzensizlikler ve gecikmeler yaşarlar. Aspir yağı hormonları dengeye sokarak adet döngülerini düzenler.

Romatizma sorunu yaşayanlar ağrıyan bölgelere uyguladıklarında ağrılar azalır. Kas ve eklem ağrıları için masaj yapar şekilde ağrıyan bölgeye sürülebilir.

İçeriğindeki omega 6 yağ asidi nedeniyle kan şekerini belli bir ölçüde tutar. Bunun sonucunda da diyabet rahatsızlığına yakalanma oranı düşüş gösterir. Şeker hastalığından korunmak isteyen kişiler aspir yağı tüketebilir.

Kış ayları ile birlikte öksürük, balgam, göğüs ağrısı ve nefes problemleri gibi rahatsızlıklar görülebilir. Özellikle öksürüğe karşı ve balgam söktürücü olarak çeşitli bitkiler kullanılır.

Cilde günde bir kere uygulandığında yeniler ve derinlemesine nemlendirir. Damar sertliği rahatsızlığını önler.

Birçok batı ülkelerinde aspir yağını salata yağı ve mayonez olarak kullanırlar. Yemeklik yağ olarak aspir yağından faydalanılabilir. Aspir yağı boya sanayisinde kullanılır.

Aspir Yağı Nedir & Nasıl Kullanılır? – Aspir Yağı Faydaları

Uyarılar

Aspir yağı tüketimi bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kimi insanlarda mide bulantısı, kusma, mide ağrılarına ya da kramplara sebep olabilir.

Aşırı tüketimi ile ishal olunabilir. Aspir yağını açıp kullanmaya başladıktan sonra bozulmaması için mutlaka buzdolabında saklamalısınız. Açılan aspir yağını 40 gün içinde bitirmek gereklidir.

Aşırı tüketimi kan basıncını düşürür. Tansiyonu düşük olan kişiler yani hipotansiyona sahip kişiler aspir yağı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Benzer Yazılar

Aspir yağı aynı zamanda kumaş boyası olarak kullanılır. Küspesi de hayvanlara yem olarak verilir.


Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Aspir yağının en bilinen özelliği metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizmanın hızlanmasına destek vererek kilo vermede dolaylı olarak etkili olur. Elbette tek başına kullanıldığında yeterli gelmez, mutlaka kişiye özgü bir diyet ve fiziksel aktivite şart. Uygun bir diyet birlikte egzersiz öncesi alınan 1 tatlı kaşığı Aspir yağı zayıflamak için daha etkili olacaktır.

Bunu bir kase yoğurdun içine biraz keten tohumu, bir miktar çilek ya da böğürtlen ve 1 tatlı kaşığı kadar aspir yağı ekleyip egzersiz öneci kahvaltıda tüketerek sağlayabilirsiniz.

Aspir yağıyla kilo vermek istiyorsanız bir yemek kaşığı aspir yağında 120 kalori olduğunu unutmamalısınız ve tüketirken aşırıya kaçmamalısınız. Salata sosu olarak: 2 yemek kaşığı aspir yağına, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sirke ekleyerek karıştırın. Bir kase salataya bu sostan dökerek tüketebilirsiniz.

İddia edildiği gibi aç karna ve her öğün öncesi aspir yağı tek başına tüketmek size ağır gelecek ve yarar sağlatmayacaktır. Bunun yerine yemek ve salatalarda kullandığınız yağ yerine kullanmanız daha etkili olacaktır. Unutmayın ki aldığınız şey bir zayıflatma iksiri değil, doğal yağdır. Ve diyetinizde yağ kullanımınızı azaltmak istiyorsanız yağ tüketiminize dikkat etmelisiniz.

Aspir Yağı Nedir & Nasıl Kullanılır? – Aspir Yağı Zayıflatır Mı?

Aspir Yağı Kullanımı

Aspir Yağının Yemeklerde Kullanımı

Aspir yağı, zeytinyağıyla birlikte rafine edilmeden de kullanılabilen 2 yağdan biridir ve bu nedenle çok sağlıklıdır. Aynı zamanda lezzetli de olduğu için zeytinyağına alternatif olarak rahatlıkla kullanılabilir. Aspir yağını eğer şişede satın aldıysanız, kapağını açtıktan sonra güneş görmeyen, serin bir yerde saklamalı ve en fazla 40 gün içinde tüketmelisiniz.

Sporcular ise ana öğünden yarım saat önce 1 kapsül alarak diyetlerinde tercih edebilirler.

Kırışıklıklar için Kullanımı

Malzemeler: Bal (1 tatlı kaşığı), Aspir yağı (6 tatlı kaşığı), Su (6 tatlı kaşığı), Balmumu (1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı: Su ve aspir yağını çok az kaynatıp ocaktan alın. İçine benmari usulü eritilen balmumu ve balı ekleyerek krem kıvamı elde edene kadar hızlı hızlı karıştırın. Cam bir kavanoza koyarak her akşam yatmadan göz çevresi hariç tüm cilde ve boyun bölgesine karışımda yedirin

Dökülen ve Mat Saçlara Kullanımı

Aspir yağı (8 tatlı kaşığı)

Uygulanışı: Aspir yağını benmari usulü kısık ateşte ılıyana kadar bekletin. Ilıyan aspir yağını fırça ile saç köklerine iyice sürün ve tüm saç tellerine yedirip 5 dakika masaj yapın. Yarım saat saçta bekletin süre sonunda saçları temizleyin. Haftada 1 kere uygulamak saç bakımı için yeterlidir.

Benzer Gönderiler