Anemi; (kansızlık)  kanda bulunan hemoglobin proteinin normal seviyenin altına düşmesi veya alyuvarların sayısının azalması durumuna denir.

Kronik (uzun süredir devam eden) aneminiz (kansızlık) varsa egzersiz sizi kolayca yorabilir ve nefes darlığı çekmenize neden olabilir. Kanınızda yeterli miktarda demir olmadığından ve çalışan kaslarınıza daha az oksijen gittiğinden orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapmak size bir çok yorucu gelebilir.

Ancak araştırmalar düzenli egzersizin dayanıklılığınızı ve genel zindelik seviyenizi belirgin olarak arttırabileceğini gösteriyor. Egzersizin yararlarını en üst düzeye çıkarmanın püf noktası uzun dönem uygulayabileceğiniz iyi tasarlanmış bir egzersiz programı izlemek.

Hızlı Konu Başlıkları

Başlarken

• Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuzla görüşün ve doktorunuzdan egsersizlerin programlanması konusunda özel tavsiyeler vermesini isteyin.

• Doktorunuzun tavsiye ettiği bütün ilaçları alın.

• Uygulayacağınız egzersiz programının esas amacı dayanıklılığı arttırmaktır. Zevk alarak ve düzenli olarak yapacağınız aktiviteleri seçin.

• Kondisyon düzeyiniz düşükse 10-15 dakikalık daha kısa sürelerle başlayın ve her 2-4 haftada bir egzersiz programınıza kademeli olarak beş dakika ekleyin. ideal olarak haftada en az 3-4 gün 30-60 dakika süreyle egzersiz yapacak seviyeye ulaşmanız gerekir.

»  Kilo Verme Süresince Egzersiz

• Haftada en az 2 gün ana kas grupları için 10-15 tekrardan oluşan 1-3 setlik bir güç arttıncı egzersiz programı uygulayın.

• Fiziksel aktivite sırasında gerekirse sık sık ara verin. Yaptığınız egzersizler rahat olmalı ve fazla yorgunluğa yol açmamalıdır.

Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Kan basıncınız istirahat halinde yüksekse egzersiz yapmayın ve doktorunuza danışın.

• Göğsünüzde veya kalbinizde ağrı hissederseniz egzersiz yapmayı hemen bırakın. Göğüs ağrısı, nefes darlığı veya aşın yorgunluk hissetmehiz halinde gecikmeden doktorunuzu arayın.

Benzer Yazılar

• Yüksek yoğunlukta egzersiz ve sivı kaybı, orak hücreli anemi krizi riskini arttırabilir. Egzersiz programınızın yoğunluk düzeyini yakından gözlemleyin ve hedef kalp hızı aralığında kalın.

Uyguladığınız egzersiz programı, bir yandan egzersizden azami fayda sağlarken diğer yandan sağlığınızı veya fiziksel durumunuzu kötüleştirecek riskleri en aza indirecek şekilde tasarlanmalıdır. Gerçekci hedefler belirlenmesinde ve özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak güvenli ve etkili bir program oluşturulmasında siz, hekiminiz ve diyetisyeniniz ile birlikte çalışabilecek egzersiz uzmanından yardım almayı düşünebilirsiniz. Doktorunuz fiziksel aktivitede bulunmanızı onaylamıyorsa ve bir hastane ortamında veya Fizik tedavi merkezinde gözlem altında olmanızı istiyorsa sadece lisanslı bir uzmanın denetimi altında egzersiz yapmalısınız.

»  Kalp Kapakçığı Hastalığı İle Egzersiz

Bu yazı dizisi Sağlıklı Hayatı Teşvik & Sağlık Politikaları Derneği önerileri çerçevesinde yazılmıştır.

Benzer Gönderiler