Alfa lipoik asit (ALA) hücrede enerji metabolizmasında görev alan bir yağ asididir. Alfa lipoik asit supplementi güçlü bir antioksidandır. Bu özelliği ile beraber bedende inflamasyon karşıtı görev alması ALA’yı değerli kılar.

Alfa Lipoik Asit (ALA) Nedir?

Alfa lipoik asit belli başlı alanlarda sık kullanılıyor. Bu alanlar ile beraber etkisi tam olarak kanıtlanmamış hususlarda size -şimdilik- bilgi vermemeyi düşünüyorum.

ALA’nın etkisi kanıtlanan özellikleri yaşlanmayı önleme (anti aging), sinir hasarını giderme, kan şekeri kontrolü ve kilo verme olarak sıralanabilir. Etkileri oldukça uzun.

Alfa Lipoik Asit Yararları

Alfa lipoik asit oksijen tüketimini arttırır. Bu aslında oldukça basit bir değişim gibi gelse de oksijen tüketimi hücre içi yaşlanma parametrelerini kısıtlar. İlgi çeken bir diğer özellikte alfa lipoik asit tüketiminin yaşlı deneklerde oksijen tüketimini daha iyi arttırması. Yani ne kadar yaşlı ve savunmasızsanız ALA size o kadar yardım ediyor. Bu durumun azalan antioksidan kapasitesi ile yakından ilişkilidir. Alfa lipoik asit hücre düzeyinde yaşlanmayı geciktirir ve ileri yaş bireylerde ciddi fayda sağlar.

Diyabetik hastalarda kötü kan şekeri düzeyleri vücudun uç noktalarındaki sinirlerde hasar yaratır. Uzun vadede bu hasar kronik yaralara, bozulmuş yaşam kalitesine sebep olur. Durum böyle olunca diyabetik bireyleri sinir hasarından korumak ve oluşmuş sinir hasarını geri döndürmek büyük bir değer taşıyor. Yapılan çalışmalar diyabetik bireylerde ALA kullanımının sinir hasarına karşı koruyucu olmadığını ama kişilerin placeboya göre daha rahat hissettiklerini gösteriyor. Alfa lipoik asit kullanımı diyabetik bireylerde sinir hasarı sonucu ortaya çıkan bulguları rahatlatır ama iyileştirmez.

Alfa lipoik asit kilo verme sürecine kesin olarak olumlu etki eder. Kanıtlanmış tek gerçeği ALA tüketiminin iştahı azaltıyor olmasıdır. ALA iştahı azaltmayı beyinde bulunan doyum merkezine yalancı bir “yeterli kalori alımı var” sinyali göndererek başarıyor. Beyin ise bu uyarıyı iştahı azaltarak cevaplıyor. Yani size uygun bir diyet ile harika sonuçlar alınabilir. Alfa lipoik asidin bu özelliğini özellikle yeme bozukluğu olan ve sürekli açlık hisseden bireylerde kullanıyoruz. Ayrıca diyete uyum sürecini kolay atlattıran bir supplement.

  • İnflamasyonu azaltır: Bu özellik ALA’nın birçok kronik hastalıkta kullanılabileceğinin güzel bir kanıtı.
  • HbA1c düzeyini azaltmaya yardım eder: Bu özellik ALA’nın kan şekeri düzenlenmesine yardım ettiğinin açık bir örneği. Ayrıca diyabete bağlı sinir hasarındaki şikayetleri azaltması ile beraber alfa lipoik asit muhteşem bir diyabet supplementi oluyor.
  • Yüzeyel uygulamalarda ALA cildinizi güzelleştir. Ayrıca yaşlılıkta görülen bunama (demans) bulgularını azaltır ve ilerleyişi yavaşlatır.
  • Oksidatif stresi önler: Bu ALA’nın çok güçlü bir antioksidan olması ile alakalıdır ve tüm yaşlanma sürecini geciktirir.
  • Benzer Yazılar

Alfa Lipoik Asit Kullanımı

Alfa lipoik asit kullanım olarak oldukça basit bir yapıya sahip. Supplement olarak alacaksanız 300-600 mg tüketim yeterli olacaktır. Piyasada hangi tip ALA olduğu belirtilmeyen supplementler genel olarak R- ve S- izomerlerinin karıştırılmış hali olarak hazırlanmıştır. Na-R- olan versiyon emilim açısından zayıftır.

Alfa Lipoik Asit (ALA) Kaynakları

  • Ispanak,
  • Brokoli,
  • Karaciğer,
  • Böbrek,

olarak sıralanabilir. Bu kaynaklar ALA içeriği olarak diğer besinlerden üstün olmasına rağmen önerilen dozların çok altında kalmaktadır. ALA beyin ve karaciğer dokusundaki demir düzeyini azaltabilir. Bu sebeple demir eksikliği olan bireylerde ALA kullanımına dikkat edilmeli.

Alfa Lipoik Asit Zararlı Mı?

Kullanım konusunda her supplemente ihtiyatlı yaklaşmakta fayda var. Bu sebeple sağlıklı yaşama önemli ölçüde fayda sağlayan alfa lipoik asit alımını hekim kontrolünde yapmanız oldukça önemli.

Ama genel olarak sağlıklı bireylerde doz aşımı yapılmadıkça alfa lipoik asit selim bir supplement olarak değerlendirilebilir.

Benzer Gönderiler