Akne oluşumunda hormonal ve genetik yapıdan sonra en önemli etken beslenme örüntüsüdür. Akne oluşumunda inceleyeceğimiz faktörler süt, yeşil çay, glisemik indeks-glisemik yük, yağ asitleri, antioksidanlar.

Süt

İnsülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) içerir ve artışına sebep olur. IGF-1 akne patogenezinde rol oynayan faktörleri uyarır. Tam yağlı sütten ziyade yağsız süt ile akne gelişimi arasında pozitif ilişki bulunmuş sütler ise akne lezyon sayısını, sebum içeriğini, derideki yağ oranını azaltıyor.

Yeşil Çay

Polifenolleri sebum miktarını azaltır. Akne tedavisinde antiinflamatuar, antimikrobiyal ajan olarak görev yapar.

Glisemik indeks-glisemik yük

Adiponektinlerle negatif ilişkili. Düşük glisemik indeks-glisemik yüklü beslenme programı akne şiddetini sayısını azaltıyor. Diyet enerjisinin karbonhidrattan gelen yüzdesi<%45 olduğunda akne lezyon sayısında azalma görülmüş. Yağ asitleri Doymuş yağ asitleri akne oluşumunu etkileyen mekanizmaları tetikler. Laktoferrin içeren.

Omega 6

İnflamasyon ve akne oluşumu ile ilişkili, omega 3; antiinflamatuar. Omega 6 alımını azaltıp, omega 3 alımını arttırmak akne oluşumunu azaltabilir. Akne şikayeti olan bireylerde serum insülin seviyeleri sağlıklı bireylerden yüksek bulunmuş. EPA, DHA (omega3) insülin hassasiyetini arttırır.

Balık

Balık tüketimi ile akne şiddeti negatif ilişkili. Ağır metal içeriğine dikkat!

Antioksidanlar

Akne şikayeti olan bireylerde oksidatif stres düzeyleri yüksek bulunmuş. Düşük süperoksit dismutaz seviyeleri akne oluşumunda etkili. Antioksidan takviyeleri tedavide önemli düzenleyiciler olabilir. A vitamini antioksidan olmasının yanında cilt sağlığı için önemli etkilere sahiptir. Ama sentetik türevlerinin yan etki yelpazesi geniştir. Düşük A vitamini seviyesi akne için risk faktörü olabilir. Bir çalışmada akne şikayetli bireylerde oral çinko alımı inflamasyon lezyonları %17 azaltmıştır. Şiddetli aknede çinko alımı tedaviyi destekleyebilir. Doktorunuza danışmadan kullanmayın! Lütfen doktorunuza danışmadan takviye ürün kullanmayın. Daha büyük sorunlara yol açabilir.

Benzer Yazılar

Benzer Gönderiler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir