Akıllı Bileklik – Xiaomi Mi Band 2

Giyilebilir teknolojiler hayatımıza gireli birkaç seneyi geçmedi. İşlerimizi kolaylaştırıyor, hayatımıza yönlendiriyor hatta modayı bile belirleyebiliyorlar. Peki gerçekten hayatımızı yönlendirebilirler mi?

0
Okuma Süresi: 3 dakika

Giyilebilir teknolojiler hayatımıza gireli birkaç seneyi geçmedi. İşlerimizi kolaylaştırıyor, hayatımıza yönlendiriyor hatta modayı bile belirleyebiliyorlar. Peki gerçekten hayatımızı yönlendirebilirler mi?

Çok değil, yakın zamanlarda duymaya başladığımız Internet Of Thinks yani Nesnelerin İnterneti terimi hayatımızda süratle yayılıyor. Eğer ilk defa duyuyorsanız “çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanarak, bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemi” olarak betimleyebiliriz. Kısaca “birbirleriyle iletişime geçebilen nesneler” desek yanlış olmaz…

  • Save
Akıllı Bileklik – Xiaomi Mi Band 2

Nedir Bu Akıllı Bileklik?

Akıllı bileklik kavramı, temel olarak günlük etkinliklerimizi, nabzımızı, uyku düzenimizi izlemeye ve raporlamaya yarayan; bileğimize takılan teknolojik ürünlerdir. Aynı zamanda günlük faaliyetlerimizi planlamakta ve geliştirmekte yardımcı olurlar. Elbette bu bileklikler takınca sizi zayıflatıp, daha fit  ya da daha sağlıklı bireylere dönüştürmezler. Veya profesyonel olarak milimetrik hatasız raporlama yapamazlar. Bu ürünler daha çok yaşamınız hakkında fikir sahibi olma, sizi spora ve egzersize teşvik etme, dolaylı olarakta sağlığınızı takip etmede yardımcı olurlar.

Temel olarak görevleri adım takibi yapma (pedometre görevi), atılan adıma göre gidilen yol bilgisi ve yakılan kalori bilgisini izleme, ne zaman ve ne kadar kaliteli uyuduğunuzu belirleme (hafif ve derin uyku takibi) gibidir. Opsiyonel olarak saat, takvim, tansiyon ölçümü, alarm (sessiz bir titreşimle uyandırabilir), nabız ölçümü vs gibi özellikler barındırabilir. Hazırladığı raporları akıllı telefonunuz aracılığıyla grafikler ile size sunum yapıp, raporlayabilir. Bu sayede %100 kesin sonuç olmasa da hayatınız ve yaşamınız hakkında fikir sahibi olacak kadar doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gözat»  Spor Yaparken Neden Kulaklarımız Tıkanır?
  • Save
Üstteki Mi Band 2 ve Alttaki Mi Band 1S

Neydi, Ne Oldu?

Daha önce Xiaomi Mi Band 1S kullanıcısı olarak akıllı bileklik dünyasına alışkın ve günlük aktivite kayıtlarına dikkat eden bir kullanıcıyım. Xiaomi Mi Band 2’nin elime ulaşması ve bir kaç haftalık kullanımım doğrultusunda yeni deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. İlk bakışta Mi Band 1S‘te bulduğum eksikliklerin giderildiğini görmek gerçekten beni memnun etti. Yanında ek olarak sipariş ettiğim kayışı beğenmem ve daha nice farklı tarz ve malzemede çeşit çeşit kayışların olması da açıkçası beni heyecanlandırdı. Günlük kullandığım bir ürünün o günkü giyim tarzıma ve bulunduğum ortama göre olması benim için oldukça önemli. Böylelikle bir takım elbisenin altında da, bir spor kıyafeti içinde de rahatça kullanabilecektim. Üstelik daha şık ve daha mobil olarak.

Evet daha mobil dedim çünkü Xiaomi Mi Band 2 selefine göre ekranı sayesinde akıllı telefondan daha çok bağımsız. Artık telefonu açıp, eşleştirmeden attığım adımı, yaptığım kilometreyi ve buna bağlı olarak yaktığım kaloriyi, saati, kalan şarj yüzdesini ve nabzımı görebiliyorum. Telefona bağlamadan üzerindeki dokunmatik tuş sayesinde özellikler arasında dolaşılabiliyor ve yine telefona bağlamadan nabız ölçümünü başlatabiliyorum.  Aynı Mi Band 1S gibi IP67 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip olan bilekliği el yıkarken, duşta, yağmurlu havada ya da sporda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Gözat»  Pedometrik Cihaz Kullanımının Egzersiz Bilinci ve Besin Tüketimine Etkisi

Xiaomi Mi Band 2 Özellikleri

Nabız ölçümü: Basit bir şekilde nabzınızı ölçüp, spor aktivitelerinden önce ve sonra nabzınızdaki düzeni takip edebilirsiniz.

Uyku düzeni takibi: Mi Band 2 kolunuzdayken uyku düzeninizi detaylı bir şekilde takip edip, ne kadar derin uyuduğunuzu ve ne kadar sağlıklı bir uyku yaşadığınızı öğrenebilirsiniz. Belirtmemde fayda var ki Mi Band 2 yalnızca geceleri hareketsizlik durumunda uyku takibi yapabiliyor. Tıpkı sağlıklı insanlar gibi gece uykusuna bir teşvikte olabilir bu..

Saat ve aktivite uyarıları: Titreşim özelliği sayesinde sizi aktiviteye teşvik eden ya da uyanmanıza yardımcı olan Mi Band 2, belirlenen saat geldiğinde sizi titreşim ile haberdar ediyor.

Saat gösterimi ve uygulama bildirimi: Normal kullanımda dijital bir saat olarakta kullanabileceğiniz Mi Band 2, ekranı kapalıyken kolunuzu kendinize çevirdiğinizde uyanıp ekranı gösteriyor. Aynı zamanda mobil uygulamasından seçebildiğiniz uygulamalardan gelen bildirimleride size gösterebiliyor. Böylelikle saati öğrenmek için ya da bildirimlerinizi kontrol etmek için sürekli akıllı telefonunuza ihtiyaç duymuyorsunuz.

Cihaz desteği: Android 4.3 ya da iOS 7.1 üzeri işletim sistemlerindeki akıllı telefonlarda desteklenen Mi Band 2’yi Bluetooth ile kolay bir şekilde cihazınızla bağlayabilir ve Mi Fit isimli uygulamayı indirerek cihazın kaydettiği raporlamaları bu uygulama üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda Xiaomi Mi Band 2 kolunuzdayken parmak izi okuyucuya ya da bir şifreye ihtiyaç duymadan akıllı telefonunuzun kilidini kolay bir şekilde açabilirsiniz. (Yalnızca desteklenen cihazlarda)

  • Save
Akıllı Bileklik – Xiaomi Mi Band 2 – Uyku ve Adım Takibi

Tavsiye Eder Miyim?

Kesinlikle evet. Eğer sizde günlük yaşantınızı takip etmekten hoşlanıyorsanız, sağlığınıza önem veriyorsanız ya da teknolojiyi sevip günlük hayatınızda yeni bir oyuncak istiyorsanız Xiaomi Mi Band 2 tam size göre. Uygun fiyatı ve uzun süre giden bataryası ile yaşamınızda kolay yer edinebilir. Bir önceki nesil Mi Band 1S’i kardeşime verdim. Telefona kurduğum uygulaması sayesinde kardeşimin aktivitelerini de karşılıklı takip edebiliyor ve onu uzaktan titreşimle dürtebiliyorum. Bu sayede birbirimizi aktiviteye ve spora teşvik edebiliyoruz.

Gözat»  Koşmaya Başladığımızda Vücudumuzda Olanlar

Uzun bataryası fiyatından sonra belki alınabilir olmasında en önemli etkenlerinden. 21 gündür kullandığım Mi Band 2‘nin şu an hala %37 şarjı var. Tahminimce bu süre benim kullanımımda 1 ayı tamamlar. Ben uygulamaların bildirimleri kapalı şekilde ve yalnızca günün sonunda raporlamasına bakmak için telefonumla eşleştiriyorum. Onun dışında bluetooth kapalı konumda. Malzeme kalitesi ise piyasasının çok üzerinde ve bilekte de oldukça hafif yapıda. OLED ekranının çizilmesine karşı ekran koruyucusu ile kullanıyorum. Unutmadan kutu içeriğinde yalnızca Mi Band 2, kendi kayışı, kendine has şarj adaptörü ve belli başlı kılavuzları bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik kopyalanamaz, sayfa linkini kullanarak paylaşabilirsiniz!
Copy link
Powered by Social Snap