Her yaşta diyet yapmanın farklı bir zorluğu vardır. 40’lı yaşlarda da bu zorlukları aşmak, sadece tercih değiştirmek kadar kolay olabilir. Yaşayabileceğiniz sorunlar ve bunlara karşı tavsiyelerimle yazımıza devam edelim. Bakalım küçük tercih değişiklikleri diyetimizi ne kadar etkileyebilir…

Kas Kütlesi Kaybediyorsunuz

Her insanın 40’lı yaşlar ile metabolizması yavaşlamaya ve kas kütlesi kaybolmaya başlar. Kaslar, metabolizmanın düzgün çalışmasını sağlarken aynı zamanda kalori yakar. Kas kütleniz azaldığında ise aynı miktarlarda kalori tüketseniz bile kilo almaya başlarsınız. Hayır ödem değil. Yavaşlayan metabolizma ile de iyice azalan yağ yakımı, vücuttaki yağ oranının artmasına ve kas kütlesi oranının iyice düşmesine davetiye çıkarır.

Tavsiye: Karbonhidrat ve yağların aksine protein kaslarda depolanır. Çoğumuz kahvaltıda ya da öğle yemeğinde yeterli miktarda protein tüketmeyiz. Buna bağlı olarak da hem kas kütlesi kaybı hem de metabolizma yavaşlaması görülür. Bu yaşlarda her öğününüzde protein tüketmeye (öğün başına 30 gram) özen gösterebilirsiniz. Protein denilince aklına sadece et vb gelmesin. Öğle yemeğinde pirinç yerine bulgur seçmek bile proteine yönelmek için güzel bir adım.

40’lı Yaşlar: Neden Diyet Yapamıyorum? Spor Mu?

Spor Mu?  O Da Ne?

Yıllar ilerledikçe egzersiz, spor ve fiziksel aktvite çalışmalarınız azalıyorsa metabolizmanızı kendi ellerinizle yavaşlatıyorsunuz demektir. Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle fiziksel güce gerek kalmadan çoğu işimizi halletmemiz bir akıllı telefon uygulaması kadar yakın ve bir dokunuş kadar kolay. Metabolizma hızını artırmak için fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme koşullarını birlikte yerine getirmemiz gerekir.

40’lı Yaşlar: Neden Diyet Yapamıyorum? – Sporun Etkisi

Tavsiye: Yavaşlayan metabolizma hızını tıpkı bir fişek gibi hızlandırmak mümkün. Günde içilen bir bardak şekersiz kahve, yağı azaltılmış bir salata hatta günde içilen 2 litre su ile. Günde 10.000 adım hedefi belirleyebilir, haftada 2 saat tempolu koşu yapabilirsiniz. Haftada 2 ya da 4 kez, 45-60 dakika arası ağırlık çalışmayı hedefleyebirsiniz. Böylece aynı anda birçok kas grubunu çalıştırabilirsiniz. Tabi yeni başlıyorsanız hırsa hiç gerek yok, 8-12 tekrardan 2-3 set çalışmanızda başlangıçta aynı etkiyi gösterecektir.

Göbek Mi!

Hayatınız boyunca egzersiz yaptınız, yürüyüşlere katılıp spora gittiniz. Peki ne oldu. Kötü beslenmeni sonucu yaşın getirdiği monoton yaşam göbeğinizde birikti ve merhaba diyor. Yaşam boyu karnınız dümdüz olsa bile, 40’lı yaşlar ile birlikte bu bölgede işler değişmeye başlar.

40’lı Yaşlar: Neden Diyet Yapamıyorum? – Göbek Mi?
Benzer Yazılar

Tavsiye: Yapılan bir çalışmaya göre vücut ağırlığındaki her bir kilogram başına 1-1.5 gram protein tüketen insanların kilolarının ve bel ölçülerinin tüketmeyenlere göre daha az olduğu belirtiliyor. Fakat protein ağırlıklı beslenme, yağlı etler tüketip protein tozu kullanmak değil. Ki her protein aynı kalitede de değil. Yağlı çizburgerlerden, soslu hamburgerlerden ziyade yağsız, kaliteli protein olan sağlıklı kaynaklara yönelmeliyiz. Bunun için ilk akla gelen etten ziyade süt, peynir ve yumurta ile özellikle balık ve kurubaklagil tüketimine önem vermek 40’lı yaşlar için sadece sebze diyetleri yapmaktan çok daha kaliteli bir yaşam sunabilir. Buna ek yapacağınız her egzersizin artısını görmemek için hiç bir neden yok…

Benzer Gönderiler